Każdy może pomóc niepełnosprawnym

Łukasz Fiebich
Dorota Piechowicz-Witoń, prezes Opolskiego Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych, mówiła o programach pomagających osobom niepełnosprawnym wejść na rynek pracy.
Dorota Piechowicz-Witoń, prezes Opolskiego Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych, mówiła o programach pomagających osobom niepełnosprawnym wejść na rynek pracy. Łukasz Fiebich
O problemach niepełnosprawnych mówiono podczas konferencji naukowej na Wyższej Szkole Zarządzania i Administracji w Opolu.

Mówiono również o różnych perspektywach postrzegania niepełnosprawności. Wymiana poglądów miała miejsce w ramach konferencji naukowej pt. "Pedagogiczne, medyczne i ekonomiczne aspekty niepełnosprawności", jaką Wyższa Szkoła Zarządzania i Administracji zorganizowała wraz z Opolskim Centrum Rehabilitacji w Korfantowie oraz Okręgową Izbą Pielęgniarek i Położnych w Opolu.

- Niepełnosprawność to bardzo szeroko pojmowany termin, który odnosi się do wielu sfer życia człowieka, który zmaga się z tym problemem - wyjaśnia Sławomir Kania, asystent na Wydziale Pedagogicznym. - Aby jak najdokładniej zrozumieć osoby borykające się z negatywnymi następstwami tej choroby, należy poznać różne wymiary życia z niepełnosprawnością - dodaje. Na temat tych różnych wymiarów niepełnosprawności także dyskutowano podczas konferencji.

Większość prelegentów akcentowała potrzebę budowania więzi z osobami niepełnosprawnymi.

- Kompetencje do towarzyszenia osobom chorym posiada każdy z nas - mówił dr Dominik Krzyżanowski z Akademii Medycznej we Wrocławiu. - Dla chorych niezwykle istotne są relacje budowane z innymi oraz więzi, jakie ta osoba tworzy z otoczeniem - tłumaczył.

O tym, że większość ludzi nie zdaje sobie sprawy, że w przyszłości osobiście może zetknąć się z problemem niepełnosprawności mówił Grzegorz Skiba z OCR w Korfantowie. - Około 60-70 proc. osób powyżej 70. roku życia choruje na zwyrodnienie stawu biodrowego lub kolanowego. Choroba ta prowadzi do niesamodzielności, niepełnosprawności a nawet do całkowitego unieruchomienia - wyjaśniał Skiba.

Prelegenci podczas konferencji zwracali również uwagę na wiele problemów, z którymi na co dzień spotykają się osoby niepełnosprawne. Wśród nich wymieniono między innymi bariery architektoniczne, organizacyjne, niezrozumiały język medyczny czy bariery pojawiające się na otwartym rynku pracy.

Wsparcia osobom niepełnosprawnym i pomocy w zakresie aktywizacji zawodowej udziela między innymi Opolskie Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych. O możliwościach, szansach i procedurze w poszukiwaniu zatrudnienia mówiła Dorota Piechowicz - Witoń.
W swoim wystąpieniu wskazywała nie tylko na blaski, ale również cienie, jakie pojawiają się na drodze do podjęcia pracy przez osoby niepełnosprawne.

Wspólne rozważania i dyskusje naukowców oraz specjalistów pozwoliły na sformułowanie wniosków.

- Istnieje duże zapotrzebowanie na programy, które będą wspierały osoby niepełnosprawne. Wsparcie potrzebne jest w obszarze dostępu do edukacji i rynku pracy, dostępu do informacji i usług, a także zwyczajne wsparcie mentalne i obecność drugiego człowieka - podsumował prowadzący konferencję, dr Sławomir Śliwa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska