Na WSZiA w Opolu rozmawiali o profilaktyce raka piersi

Archiwum uczelni
Podczas spotkania pokazano też na fantomie metody samobadania piersi.
Podczas spotkania pokazano też na fantomie metody samobadania piersi. Archiwum uczelni
Studenci pedagogiki ze specjalności pracownik służb medycznych zorganizowali spotkanie dotyczące profilaktyki raka piersi.

Oswojenie obcego - bo taki tytuł nosiło spotkanie - zostało zorganizowane w ramach realizowanego przez studentów projektu pedagogicznego. Prelekcja miała na celu przede wszystkim budowanie wśród pań świadomości dotyczącej dbania o zdrowe piersi. Omówiono sposoby wykonywania badań, a także zaprezentowano metody samobadania piersi.

- Postanowiliśmy zająć się tą tematyką, ponieważ rak piersi jest najczęstszym nowotworem złośliwym występującym u kobiet - mówi Magdalena Lang, studentka i lider grupy projektowej.
Codziennie na raka piersi w Polsce umiera 13 kobiet, a wczesna diagnoza daje duże szanse na pokonanie choroby - dodaje.

- Jednym z istotniejszych czynników wykrywania zmian w piersi jest samobadanie, dlatego na zagadnienia z tym związane poświęciliśmy najwięcej czasu - tłumaczy Marta Uszyńska, studentka realizująca projekt. - Ta tematyka zainteresowała też sporo panów studiujących na naszej uczelni. Chętnie brali też udział w badaniach na fantomie, co rzadko się zdarza - wyjaśnia.

Opór, który często występuje po stronie mężczyzn, z pewnością przełamało gościnne wystąpienie absolwenta WSZiA Marcina Bulaka, który opowiadał o ważnej roli mężczyzny w wykrywaniu niepokojących zmian w piersiach kobiet - swoich partnerek, żon.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska