Na WSZiA w Opolu dyskutowali o plastyczności mózgu

archiwum uczelni
Gościem specjalnym konferencji była kanadyjska badaczka Barbara Arrowsmith-Young.
Gościem specjalnym konferencji była kanadyjska badaczka Barbara Arrowsmith-Young. archiwum uczelni
Przeszło 300 osób przez dwa dni dyskutowało nad problemami plastyczności mózgu w terapii, rehabilitacji i edukacji.

Nauczyciele, konsultanci dydaktyczni, studenci, doktoranci i przede wszystkim specjaliści z dziedziny kognitywistyki i neurodydaktyki wzięli udział w międzynarodowej konferencji dotyczącej znaczenia neuronauk w pracy z dziećmi ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.

- To było bardzo duże, dwudniowe wydarzenie, w organizacji którego wzięło udział pięć instytucji: Wyższa Szkoła Zarządzania i Administracji w Opolu, Wydział Oświaty Urzędu Miasta, Miejski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli, a także Uniwersytet Opolski, Politechnika Opolska i Uniwersytet Zielonogórski - opowiada dr Sławomir Śliwa, prodziekan Wydziału Pedagogicznego WSZiA w Opolu.

- W pierwszym dniu wysłuchaliśmy prelekcji traktujących o najnowszych badaniach dotyczących mózgu. W drugim dniu uczestnicy brali udział w warsztatach, na których zapoznawali się z przykładami ćwiczeń uplastyczniających mózg - opowiada prodziekan.
Gościem specjalnym konferencji była kanadyjska badaczka Barbara Arrowsmith-Young, dziecięcy psycholog, autorka Programu Arrowsmith, przeznaczonego do pracy z osobami mającymi trudności w uczeniu się spowodowane niepełnosprawnością różnych obszarów mózgu.

- Wciąż powtarza się ludziom, że specyficzne trudności w nauce pozostają na całe życie - opowiada Arrowsmith-Young. - To nie jest prawda. Mózg jest z natury plastyczny i zdolny do zmian. Moja własna historia jest tego dowodem - mówi.

Barbara Arrowsmith-Young urodziła się z dysfunkcjami w rozwoju psychomotorycznym, w konsekwencji czego przez cały okres swojej edukacji zmagała się z różnymi trudnościami. Dzięki wielkiej determinacji i ciężkiej pracy pokonywała ograniczenia swojego mózgu. Barbara Arrowsmith-Young jest autorką światowego bestsellera pt. "Kobieta, która zmieniła swój mózg". Opisała w nim historię swoją i ludzi zmagających się z ograniczeniami mózgu. Dzięki zaangażowaniu Miejskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Opolu książka została wydana również w Polsce.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska