Związek Uczelni Śląskich. Połączą siły, bo chcą osiągnąć więcej

Anna Konopka
Anna Konopka
Rektorzy uczelni wyższych w regionie opowiadali dzisiaj o powstaniu Związku Uczelni Śląskich.
Rektorzy uczelni wyższych w regionie opowiadali dzisiaj o powstaniu Związku Uczelni Śląskich. Anna Konopka
Rektorzy szkół wyższych z regionu, którzy chcą utworzyć Związek Uczelni Śląskich opowiadali o swoich planach na Politechnice Opolskiej.

Rektorzy podkreślali, że Związek Uczelni Śląskich miałby wielkie pole do współpracy - od zamówień publicznych np. w zakresie energii, poprzez wydawnictwa, wspólne prowadzenie kierunków po współdzielenie kadry.

- Do bardziej szczegółowych zadań będą należały m.in. monitorowanie karier zawodowych absolwentów, tworzenie wspólnych zasad w zakresie kształcenia, pomocy materialnej, biur karier studenckich, wspólna promocja osiągnięć uczelni - wyliczał prof. Andrzej Karbownik, rektor Politechniki Śląskiej, która znajdzie się w związku.

W środę na Politechnice Opolskiej o powołaniu nowego organizmu opowiadali także rektorzy uczelni w regionie, którzy chcą do niego dołączyć: Wiesław Banyś, rektor Uniwersytetu Śląskiego i przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich, prof. Robert Tomanek, prorektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach i Maria Nowicka-Skowron, rektor Politechniki Częstochowskiej oraz prof. Marek Tukiendorf, rektor Politechniki Opolskiej.

- Już od maja staramy się zorganizować uczelnie śląskie w taki sposób, aby nasze oddziaływanie na środowisko i pozyskiwanie studentów krajowych i zagranicznych było lepsze – mówił prof. Wiesław Banyś. - Prowadzimy już wspólne projekty, ale wyższym stopniem współpracy ma być powołanie Związku Uczelni Śląskich.

Pierwsze ważne spotkanie omawiające idee związku i główne jego założenia odbyło się w Katowicach pod koniec lipca.

- Poszczególne uczelnie zachowają absolutną autonomię swoich działań w związku, natomiast jednocześnie na zewnątrz każdy z członków związku i cały związek będzie mógł występować o duże środki finansowe na realizację wspólnych działań - mówił prof. Banyś. - Działając wspólnie chcemy pokazać, jaką Śląsk ma olbrzymią moc i potencjał naukowo-dydaktyczny.

- Chcąc dołączyć do związku senat każdej uczelni musi podjąć uchwałę wyrażającą zgodę na przystąpienie. Kto jeszcze do niego dołączy dowiemy się o tym najprawdopodobniej w październiku. Statut opracujemy szybko, jego zręby już są gotowe, kolejna będzie rejestracja w Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego i powołanie rady związku – informował prof. Karbownik.

- Czujemy się bardzo wyróżnieni zaproszeniem przynależności do związku jako jedyna uczelnia z województwa opolskiego - mówił prof. Marek Tukiendorf, rektor Politechniki Opolskiej. - Doceniamy dotychczasową współpracę z uczelniami śląskimi, mamy wiele wspólnego. Czasy idą dość niepewne. Przykłady na świecie pokazują, że kto jest w pojedynkę, ten przegrywa - podsumował rektor.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska