Politechnika Opolska rozpoczęła rok akademicki

Anna Grudzka
Anna Grudzka
Inauguracja roku akademickiego na Politechnice Opolskiej.
Inauguracja roku akademickiego na Politechnice Opolskiej. Sławomir Mielnik
8 tysięcy studentów rozpoczęło dziś rok akademicki na największej uczelni technicznej w naszym województwie. Przy okazji inauguracji Politechnika Opolska podpisała także umowę z Wojewódzkim Sztabem Wojskowym.

Uroczyste rozpoczęcie roku akademickiego 2015/26 odbyło się w Filharmonii Opolskiej.

- To czwarta uroczysta inauguracja roku akademickiego w tej kadencji i jednocześnie 49. w historii naszej wspaniałej uczelni. W przyszłym roku będziemy obchodzili złoty jubileusz 50-lecia. Zobowiązuje to, by dokonać krótkiego podsumowania minionych trzech lat w kontekście całego półwiecza – rozpoczął swoje przemówienie prof. Marek Tukiendorf, rektor Politechniki Opolskiej.

Przypomniał, że gdy uczelnia rozpoczynała działalność, jej mury opuszczała niespełna setka studentów. Dziś na 24 kierunkach rok akademicki rozpoczyna 8 tys. żaków.

- Nasza młodzież studiuje na kierunkach typowo technologicznych, ale też tych z obszaru humanistyki i nauk o zdrowiu. Oprócz kierunków standardowych uczymy też języka i kultury chińskiej, a od dzisiaj uczyć będziemy także o osiągnięciach kultury hinduskiej w ramach studiów podyplomowych „Holistyczne zarządzanie zdrowiem”. Podobnie jak w przypadku tworzonego przed siedmiu laty Instytutu Konfucjusza poprzez utworzenie Centrum Współpracy Polska-Indie chcemy osiągnąć te same cele – począwszy od kształcenia w zakresie historii, kultury i języka po współpracę technologiczną i naukową najpierw z Chinami, a teraz z Indiami – mówił prof. Marek Tukiendorf, rektor PO.

Rektor zapewnił też, że absolwenci z dyplomem PO mogą czuć się bezpiecznie, bo zapotrzebowanie na inżynierów na Opolszczyźnie będzie wkrótce można liczyć w setkach.

- Pracujemy nad tym, byście szybko mogli znaleźć po naszych studiach pracę – przekonywał.

Rektor mówił także o innych sukcesach uczelni - współpracy z przedsiębiorcami, wpływem na uruchomienie centrum badawczego IFM Ecolink, AZS-ie, wynalazkach studentów, projekcie klas patronackich i ogromnych inwestycjach w II Kampusie.

- W przeciągu ostaniach lat w infrastrukturę naukowo-badawczą i dydaktyczną zainwestowaliśmy około 120 mln zł. Przykładem jest zapowiedziany przeze mnie rok temu kompleks Wydziału Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki za 30 mln złotych. Dbamy o to, by nasze badania były potrzebne rozwojowi uczelni i regionowi, Polsce, a poprzez konsorcja także Europie i światu - mówił rektor.

Głos zabrał także prof. Wiesław Banyś, rektor Uniwersytetu Śląskiego oraz przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich. Podkreślał on, że malejąca liczba studentów nie jest dla uczelni zagrożeniem, lecz szansą na zrównanie się w statystykach z uczelniami europejskimi.

Jeszcze przed inauguracją uczelnia podpisała w ratuszu umowę z Wojewódzkim Sztabem Wojskowym. Dotyczy ona współpracy w zakresie przeszkolenia wojskowego absolwentów uczelni, wykładów otwartych i promowania służby wojskowej.

- Nasz współpraca jest bardzo ważna by popularyzować problem obronności - mówił pułkownik Mirosław Krasek z opolskiego WSW.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska