Opolska szkoła medyczna po raz trzeci zorganizowała targi pracy

Edyta Hanszke
Edyta Hanszke
Aleksandra Witkowska, instruktorka zawodu w Instytucie Położnictwa, Klaudia Morawska, Karolina Sławik, Natalia Syma i Anna Materac, studentki III roku położnictwa, podczas targów przeglądały oferty pracy. - W Polsce też ich nie brakuje, ale wynagrodzenia są dużo niższe niż na Zachodzie - oceniały.
Aleksandra Witkowska, instruktorka zawodu w Instytucie Położnictwa, Klaudia Morawska, Karolina Sławik, Natalia Syma i Anna Materac, studentki III roku położnictwa, podczas targów przeglądały oferty pracy. - W Polsce też ich nie brakuje, ale wynagrodzenia są dużo niższe niż na Zachodzie - oceniały. Fot. Edyta Hanszke
Tradycyjnie oferty zagraniczne pensjami biły polskie na głowę.

Państwowa Medyczna Wyższa Szkoła Zawodowa w Opolu po raz trzeci zorganizowała w swoich murach targi pracy z ofertami pracy, staży i praktyk dedykowanymi swoim studentom i absolwentom.

- Jesteśmy agencją pośrednictwa pracy. Szukamy kandydatów z komunikatywną znajomością języka angielskiego, niemieckiego lub francuskiego do pracy w charakterze pielęgniarek czy pielęgniarzy w Niemczech, Belgii, Anglii czy Francji - mówiła Daria Vasev, przedstawicielka jednego z wystawców targowych.

W Anglii pracownik z Polski z takimi kwalifikacjami może zarobić ponad 21 tys. funtów rocznie, czyli ok. 1700 funtów miesięcznie brutto, a firma rekrutująca pomaga chętnym do pracy w doskonaleniu języka, oferując szkolenia przez skype’a.

Przedstawiciele firm oferujących zatrudnienie w Polsce o wynagrodzeniach mówili niechętnie. Wiadomo jednak, że zwykle oferty dla rozpoczynających pracę po studiach są równe albo nieco wyższe od minimalnej pensji krajowej, która wynosi obecnie 1750 zł brutto.

Do podjęcia pracy w Kluczborku zachęcali przedstawiciele nowego szpitala specjalistycznego, specjalizującego się w neurochirurgii, ortopedii i rehabilitacji.

- Na razie prowadzimy poradnię POZ i zakład rehabilitacji, a w przyszłości uruchomimy oddziały szpitalne. Czekamy na kontrakt z NFZ. Wówczas będziemy poszukiwać pracowników - mówiła Oliwia Meinert, przedstawicielka spółki.

Ewa Janiuk, współzałożycielka NZOZ Zdrowa Rodzina z Opola, dzieliła się z uczestnikami targów doświadczeniem z prowadzenia własnej działalności gospodarczej. W 1998 roku cztery opolskie położne założyły pierwszy w Polsce niepubliczny ZOZ. Obecnie zatrudnia on 15 osób i jest znany w całym kraju.

- Położna nie tylko opiekuje się kobietą w okresie ciąży i połogu, ale w czasie całego życia, więc pracy, mimo niżu demograficznego, nie powinno dla nas brakować - mówiła Ewa Januik.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska