Na Uniwersytecie Opolskim powstało Europejskie Centrum Paleontologii

Anna Grudzka
Anna Grudzka
- Dzięki Europejskiemu Centrum Paleontologii będzie nam łatwiej o kontakty z innymi naukowcami z Holandii czy Portugalii. Będziemy mieli także większe szanse na skuteczne staranie się o granty badawcze - mówi Elżbieta Teschner, doktorantka z UO.
- Dzięki Europejskiemu Centrum Paleontologii będzie nam łatwiej o kontakty z innymi naukowcami z Holandii czy Portugalii. Będziemy mieli także większe szanse na skuteczne staranie się o granty badawcze - mówi Elżbieta Teschner, doktorantka z UO. Fot. Sławomir Mielnik
Jednostka ma zajmować się badaniami i działalnością popularnonaukową.

Centrum powstało, by działać szerzej niż funkcjonująca już na UO Pracownia Paleobiologii.

- To będzie jednostka ogólnouczelniana, która zajmie się działalnością naukową i dydaktyczną, a dodatkowo ma prowadzić zajęcia edukacyjne poza uczelnią. Najważniejsze w zakresie naukowym jest to, żeby skupić w Opolu wszystkich ludzi z Europy, którzy są zainteresowani naszymi badaniami i stanowiskami paleontologicznymi, a także zapewnić im warunki lokalowe i laboratoryjne do prowadzenia badań w ramach studiów doktoranckich czy staży postdoktorskich. Centrum powstało, by takie działania koordynować - tłumaczy prof. Adam Bodzioch z Samodzielnej Katedry Biosystematyki.

W ramach swojej działalności popularyzatorskiej centrum planuje wydawać książki, w przystępnej formie dotyczące odkryć i badań prowadzonych na terenie województwa opolskiego.

- Będziemy też prowadzić zajęcia z młodzieżą szkolną, licealną oraz wszystkimi zainteresowanymi paleobiologią osobami - mówi prof. Elena Yagt-Jazykova, koordynator ECP.
Centrum na razie będzie się mieściło w budynku UO przy ul. Oleskiej 48, ale jego twórcy w przyszłości planują przeprowadzkę.

- Mamy kilka pomysłów na siedzibę. Jednym z nich jest np. stara szkoła w Krasiejowie, gdzie mieści się już nasza wystawa. Za wcześnie, by o tym mówić. Najważniejsze jest to, że powołanie Centrum otwiera przed nami możliwości ubiegania się o dotacje na różne cele, w tym inwestycje. Dzięki temu moglibyśmy wyremontować pawilon w Krasiejowie - mówi prof. Elena Yagt-Jazykowa.

Co ważne, centrum ma być jednostką europejską, dlatego w najbliższym czasie podpisze umowy z kilkunastoma ośrodkami badawczymi z różnych krajów. To da nie tylko możliwości ubiegania się o duże granty badawcze, ale też będzie szansą dla młodych naukowców.

- Przede wszystkim na nawiązanie kontaktów - podkreśla Elżbieta Teschner, która do Opola przyjechała na studia doktoranckie z Bonn.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska