Elektorzy chcą, by rektorem Uniwersytetu Opolskiego był prof. Marek Masnyk

Anna Grudzka
Anna Grudzka
Na prof. Marka Masnyka głosowało 58 spośród 75 elektorów.
Na prof. Marka Masnyka głosowało 58 spośród 75 elektorów. Archiwum (o)
Prof. Marek Masnyk został faworytem elektorów, którzy wzięli udział w dzisiejszych prawyborach na UO.

Na obecnego prorektora ds. kształcenia i studentów głosowało aż 58 spośród 75 elektorów. Na drugim miejscu z 11 głosami znalazł się prof. Piotr Wieczorek, obecny dziekan Wydziału Chemii.

Te dwa nazwiska najczęściej pojawiały się na przedwyborczej giełdzie. Dzisiejsze wskazania elektorów tylko te spekulacje potwierdziły. Pojedyncze głosy oddano także na prof. Janusza Słodczyka, obecnego prorektora ds. nauki i finansów (3 głosy), prof. Piotra Steca, dziekana Wydziału Prawa i Administracji (2 głosy) oraz na prof. Krystynę Czaję (1 głos), która pełniła funkcję rektora w poprzedniej kadencji.

- Ten wynik jest dla mnie bardzo satysfakcjonujący. Tak duże poparcie środowiska akademickiego daje mi duży mandat w nadchodzących wyborach. Dlatego mówię „tak” i będę ubiegał się o stanowisko rektora Uniwersytetu Opolskiego - powiedział nto prof. Masnyk.

Prawybory odbyły się na Uniwersytecie Opolskim po raz trzeci. Uczelnia nie ma obowiązku ich organizowania, ale robi to, bo są papierkiem lakmusowym przedwyborczych nastrojów. – To pewnego rodzaju sondaż. Prawybory pokazują, kogo elektorzy chcieliby widzieć jako rektora Uniwersytetu Opolskiego. Z drugiej strony dla potencjalnego kandydata są one informującą o tym, jakie ma poparcie – mówi dr dr Dušan Bogdanov, przewodniczący Uczelnianej Komisji Wyborczej.

Przypomnijmy, że obecny rektor prof. Stanisław S. Nicieja zapowiedział już kilka tygodni temu, że rezygnuje z kandydowania bo chce się zająć pracą naukową.

CZYTAJ Prof Stanisław S. Nicieja: Nie będę kandydował na rektora Uniwersytetu Opolskiego

Co ważne, wyniki prawyborów jeszcze niczego nie przesądzają. Oficjalne przyjmowanie zgłoszeń kandydatów na stanowisko rozpocznie się dopiero 25 lutego i potrwa dwa dni. Spotkanie przedwyborcze kandydatów, zaplanowano na 3 marca, a wybory nowego rektora na 7 marca.

Wybory odbędą się w tym roku także na Politechnice Opolskiej – 10 marca. Tu nie zaplanowano prawyborów. Wszystko wskazuje na to, że obecny rektor prof. Marek Tukiendorf nie będzie miał kontrkandydatów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska