PMWSZ w Opolu proponuje uruchomienie opolskiego programu rozwoju nauk medycznych

Edyta Hanszke
Edyta Hanszke
Rektor i kadra opolskiej uczelni medycznej proponują realizację opolskiego projektu, którego efektem ma być przygotowanie własnych kadr naukowych.
Rektor i kadra opolskiej uczelni medycznej proponują realizację opolskiego projektu, którego efektem ma być przygotowanie własnych kadr naukowych. Edyta Hanszke
Rektor PMWSZ Tomasz Halski uważa, że dzięki współpracy z opolskimi szpitalami i placówkami medycznymi oraz samorządami możemy przygotować własne kadry potrzebne do rozwoju kierunków medycznych, m.in. utworzenia wydziału lekarskiego na UO.

Pomysł polega na tym, żeby razem ze szpitalami i innymi placówkami ochrony zdrowia w regionie, przy wsparciu samorządów umożliwić pracownikom tych placówek rozwój naukowy i zapewnić w ten sposób kadry do rozwoju nauk medycznych.

- Nasza uczelnia właśnie uzyskała uprawnienia do kształcenia na studiach magisterskich z położnictwa. To trzeci kierunek magisterski po fizjoterapii i pielęgniarstwie w Państwowej Medycznej Wyższej Szkole Zawodowej - mówił dr Tomasz Halski, rektor. - W związku z tym już dziś mamy 24 samodzielnych pracowników naukowych, w tym 9 profesorów belwederskich i 24 doktorów habilitowanych, a w związku z uruchomieniem nowego kierunku zatrudnimy kolejnych 6 samodzielnych pracowników. Proponujemy wykorzystanie tego potencjału całemu opolskiemu środowisku medycznemu, które chciałoby rozwijać swoje zainteresowania naukowe pod okiem naszych pracowników.

Uczelnia ma też własną komisję bioetyczną, konieczną do opiniowania badawczych projektów naukowych. Czasopismo uczelniane Puls Uczelni niedawno uzyskało 6 punktów na liście ministerialnej, co oznacza, że publikowane w nim artykuły otwierają drzwi do zdobycia tytułów naukowych.

- Tylko w roku akademickim 2015/2016 pięcioro naszych absolwentów i pracowników uzyskało tytułu doktorów, a dwoje habilitacje, w tym troje spośród tego grona było pilotowanych przez promotorów, którzy także są pracownikami naszej uczelni - kontynuował dr Halski.

Uczelnia może się także pochwalić nagrodą Polskiej Akademii Nauk dla zespołu badawczego z obszaru fizjoterapii, 400 publikacjami naukowymi, grantami naukowymi na współpracę z innymi uczelniami. - Dbamy o rozwój zaplecza dydaktycznego. Dzięki 7-milionowej dotacji z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego wybudujemy nowe laboratoria - przypomniał rektor.

Kolejne 160 prac naukowych to dorobek pracowników opolskich szpitali. To właśnie oni - jak podkreślał rektor PMWSZ - zainspirowali uczelnię do stworzenia takiego projektu współpracy. - Wiadomo, że pracownicy ochrony zdrowia mają mało czasu i wiele obowiązków, ale jeśli chcą rozwijać się naukowo to we współpracy z ich pracodawcami i samorządami jesteśmy w stanie im pomóc - deklarował dr Tomasz Halski, który przypomniał też o planach Uniwersytetu Opolskiego, który chce uruchomić kierunek lekarski.

- Wiadomym jest, że brak kadry to podstawowa bolączka tworzących się nowych kierunków. Umożliwiając rozwój naukowy naszym specjalistom z zakresu medycyny, mogliśmy zadbać o rozwiązanie tego problemu własnymi siłami - proponował rektor.

Dziś przedstawi on projekt dyrektorom szpitali, z którymi współpracuje uczelnia. Chce nim zainteresować także urząd marszałkowski i miasto Opole.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska