Politechnika Opolska będzie współpracować z Grupą Azoty ZAK SA

Anna Grudzka
Anna Grudzka
- Będziemy działali w trzech obszarach - mówi prof. Marek Tukiendorf, rektor (po lewej). Obok Adam Leszkiewicz, prezes ZAK.
- Będziemy działali w trzech obszarach - mówi prof. Marek Tukiendorf, rektor (po lewej). Obok Adam Leszkiewicz, prezes ZAK. archiwum uczelni
Uczelnia będzie współpracowała z Grupą Azoty ZAK SA z Kędzierzyna-Koźla. Pomysły na to partnerstwo omawiano w zeszłym tygodniu.

Współpraca ma mieć trzy płaszczyzny. Pierwsza to kształcenie i doskonalenie kadr pracujących w Grupie Azoty i pozyskiwanie do pracy absolwentów. Ma temu służyć realizowany już przez uczelnię projekt, czyli stworzenie w Kędzierzynie-Koźlu siódmego wydziału politechniki, kształcącego na potrzeby lokalnych firm. Czym - jak deklarował jego prezes - ZAK jest bardzo zainteresowany.

Drugim obszarem współpracy mają być innowacje, badania i rozwój, aplikowanie o dotacje oraz działalność start-upowa (zakładanie firm - red.).

- Chcielibyśmy skorzystać z doświadczenia i kompetencji Politechniki Opolskiej w naszych przedsięwzięciach związanych z innowacjami. Myślimy o uruchomieniu konkursu dla młodych inżynierów lub o zwróceniu się do politechniki z zamawianym projektem znalezienia rozwiązań dla konkretnych problemów - powiedział Adam Leszkiewicz, prezes Azotów, na spotkaniu z rektorem Politechniki Opolskiej.

Trzecim wspólnym projektem ma być powołanie Centrum Aplikacji OXO i Polimerów z udziałem obu podmiotów.

- ZAK obok nawozów produkuje także alkohole OXO i plastyfikatory, czyli ,,zmiękczacze” półproduktów, stosowane do takich wyrobów jak woreczki foliowe, wykładziny czy rury PCV, a więc elementów z tworzyw, które wymagają kształtowania. Nie da się go przeprowadzić bez plastyfikatora. Naszym zadaniem będzie pomoc w poszukiwaniu jego lepszego rodzaju - mówi prof. Marek Tukiendorf, rektor Politechniki Opolskiej.

Centrum Aplikacji OXO i Polimerów ma tworzyć Politechnika Opolska i Uniwersytet Śląski, dwa instytuty badawcze i kilka firm.

- Kiedy na przykład zgłosi się tu firma produkująca folię, z wykorzystaniem naszych plastyfikatorów i wniesionego przez politechnikę know-how, postaramy się znaleźć dla niej odpowiedni produkt - mówił prezes Leszkiewicz.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska