IV edycja Ogólnopolskiego Konkursu pt. "Turbolandeskunde". Niemcy dla nich nie mają tajemnic

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
Podczas etapu regionalnego uczniowie bawili się bardzo dobrze - mówi jego koordynatorka Elżbieta Wydra.
Podczas etapu regionalnego uczniowie bawili się bardzo dobrze - mówi jego koordynatorka Elżbieta Wydra. Archiwum prywatne
Po raz pierwszy w Opolu odbył się etap regionalny IV edycji Ogólnopolskiego Konkursu dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych pt. „Turbolandeskunde – wędrówka po krajach niemieckiego obszaru językowego”.

W opolskim etapie regionalnym konkursu – w Regionalnym Centrum Rozwoju Edukacji - wzięło udział pięć trzyosobowych drużyn. Reprezentacje wystawiły następujące szkoły: Zespół Szkół Ogólnokształcących im. Adama Mickiewicza w Kluczborku, Zespół Szkół Ogólnokształcących STO w Kluczborku, Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Kę­dzie­rzynie -Koźlu, Publiczne Liceum Ogólnokształcące Nr II w Opolu oraz I Liceum Ogólnokształcące im. Lotników Polskich w Oleśnie.

Pomysłodawcą i organizatorem konkursu jest Polskie Stowarzyszenie Nauczycieli Języka Niemieckiego, a tematem przewodnim tegorocznej edycji były „Niemcy”.

Konkurs jest kierowany do uczniów szkół ponadgimnazjalnych i w każdym roku poświęcony jest innemu krajowi niemieckojęzycznemu – mówi - Elżbieta Wydra, koordynator regionalny konkursu w województwie opolskim. - Szkoły, które się zgłaszają – w tym roku było ich siedem – przeprowadzają etap szkolny. W jego ramach rozwiązuje się dosyć długi test, częściowo po niemiecku, częściowo po polsku. Są w nim pytania zamknięte i otwarte. Uczniowie musieli wiedzieć m.in., nad jaką rzeką leży Berlin, znać ważniejsze niemieckie miasta oraz wykazać się wiedzą o niemieckich ludziach kultury, noblistach itd.

W regionalnym finale uczestnicy losowali pytania z puli za jeden (pytania różnego typu po polsku), dwa (test wyboru po niemiecku) lub trzy punkty (pytania otwarte po niemiecku). Pytania dotyczyły zakresu geografii, historii, polityki, sztuki i kultury Niemiec.

- W tym etapie drużyny dobierały taktykę do sytuacji. Czasem opłacało się wybrać bezpiecznie łatwiejsze pytanie za jeden punkt, czasem zaryzykować za trzy – dodaje Elżbieta Wydra. - Klimat był bardzo dobry, uczniowie bawili się świetnie.

Decyzją jury (Izabela Szczepańska, RCRE w Opolu oraz Agata Makiola, Barbara Chyłka, Elżbieta Wydra, wszystkie PSNJN) I miejsce zajęła drużyna ZSO STO w Kluczborku (Krystian Kansik, Seweryn Gierczyk, Jakub Tyla) pod opieką Elżbiety Skomudek, II miejsce - drużyna ZSTiO (Laura Dajko, Aleksander Kosowski, Rafał Bieniarz) opiekun Ewelina Olszowska; III miejsce - drużyna ZSO im. Adama Mickiewicza w Kluczborku (Wiktoria Szczęsna, Tomasz Lazar, Marcel Steinhardt). Jej opiekunem jest Alicja Pawlikowska.

Zwycięska drużyna weźmie udział w ogólnopolskim etapie 27 maja 2018 r. w Instytucie Goethego w Krakowie.

OPOLSKIE INFO [13.04.2018]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska