Kursy sobotnie ruszają 16. raz. Łącznie zapisanych jest ponad tysiąc dzieci

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
Zajęcia nowego semestru rozpoczęły się od spotkania dla nauczycieli. Już wkrótce ruszą zajęcia w 66 grupach dzieci.
Zajęcia nowego semestru rozpoczęły się od spotkania dla nauczycieli. Już wkrótce ruszą zajęcia w 66 grupach dzieci. Samstagskurs
W marcu zajęcia rozpoczną się w 66 grupach. W województwie opolskim będzie 45 kursów, w śląskim - 16, na północy kraju pięć. Łącznie zapisanych jest ponad tysiąc dzieci. Są wolne miejsca dla chętnych grup i DFK!

Hasłem tegorocznego cyklu spotkań jest „Geschichten, die uns bewegen” (Te historie nas poruszają) - mówi koordynator projektu, pan Ryszard Karolkiewicz. - W sobotę spotkali się nauczyciele, którzy poprowadzą zajęcia. Zaś dzieciaki już wkrótce będą się zajmować – historiami, opowiadaniami i postaciami, które pochodzą z niemieckiego obszaru językowego – ze świata literatury, filmu, telewizji. Niektóre z nich znają bardzo dobrze, inne będą dopiero poznawać.

Curriculum na zajęcia po raz trzeci przygotowała pani Anna Fikus.
- Znalazły się w nim różne pomysły na pracę z dziećmi, ale wszystkie bazują na opowiadaniach, baśniach i postaciach, które dzieci fascynują. Od Czerwonego Kapturka przez Feliksa małego zajączka, po Grueffelo czy Sponge Boba. Każde spotkanie będzie poświęcone jednej historii i jednej postaci. Możliwości poruszania się w świecie bajek są właściwie nieograniczone. Będzie miejsce na czytanie, ale także na majsterkowanie, tworzenie spektaklu teatralnego lub kukiełkowego - dodaje pan Karolkiewicz.

Do projektu dołączyło w tym roku 10 nowych nauczycieli. Debiutantką nie jest Magdalena Wiora. Na co dzień uczy niemieckiego w Chrząstowicach. Kurs poprowadzi w Dębskiej Kuźni.

- Zainteresowanie jest ogromne, więc wybraliśmy szesnaścioro dzieci metodą: Kto pierwszy, ten lepszy – mówi pani Magdalena. - Bajki i ciekawe historyjki są nieodzownym elementem dzieciństwa. Dzieci będą miały okazję zanurzyć się w poruszający, tajemniczy świat. Myślę, że to będzie dobry pretekst, żeby coś upiec, przebrać się za atrakcyjne postaci (dzieci bardzo to lubią).

Chcemy też zaprosić babcię jednego z dzieci, która opowie nam baśnie ze swojego dzieciństwa. Rozmawiałam z nią i już się
zgodziła. Myślę, że ożywimy wiele historii opowiadanych kiedyś z ust do ust.

Koordynator projektu podkreśla, że co najmniej na jedne zajęcia zaproszeni zostaną rodzice, dziadkowie i rodzeństwo uczestników kursu. Bo cele kursów sobotnich się nie zmieniają. Z jednej strony bardzo ważne jest, aby dzieci zostały zafascynowane językiem niemieckim. Ale nie mniej ważne jest i to, aby społeczność lokalna poprzez kursy sobotnie brała aktywny udział w życiu koła mniejszości.

- Pragnę przypomnieć, że są jeszcze miejsca dla nowych grup oraz dla nowych kół DFK – dodaje Ryszard Karolkiewicz. - Wszystkich zainteresowanych proszę o kontakt pod numerem telefonu 783-2 62-281.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska