Miro Klose: Jeśli chcecie odnieść sukces, piłka musi być...

  Miro Klose: Jeśli chcecie odnieść sukces, piłka musi być waszą radością

  Krzysztof Ogiolda

  Aktualizacja:

  Nowa Trybuna Opolska

  Otoczony młodymi zawodnikami Niemieckich Szkółek Piłkarskich i kibicami Miro Klose był w swoim żywiole. Bardzo chętnie rozdawał autografy.

  Otoczony młodymi zawodnikami Niemieckich Szkółek Piłkarskich i kibicami Miro Klose był w swoim żywiole. Bardzo chętnie rozdawał autografy. ©Tomasz Wróblewski

  Patron Niemieckich Szkółek Piłkarskich spotkał się z młodymi piłkarzami z 13 oddziałów NSP w hali sportowej w Chrząstowicach. Przyjęto go entuzjastycznie. A on nikomu nie odmówił wspólnego zdjęcia ani autografu.
  Otoczony młodymi zawodnikami Niemieckich Szkółek Piłkarskich i kibicami Miro Klose był w swoim żywiole. Bardzo chętnie rozdawał autografy.

  Otoczony młodymi zawodnikami Niemieckich Szkółek Piłkarskich i kibicami Miro Klose był w swoim żywiole. Bardzo chętnie rozdawał autografy. ©Tomasz Wróblewski

  Do Chrząstowic Miroslav Klose z żoną Sylwią przyjechał bezpośrednio po uroczystościach w ratuszu, gdzie wręczono mu dyplom i odznakę Honorowego Obywatela Opola. W miejscowej hali sportowej powitali go młodzi piłkarze z trzynastu oddziałów Niemieckich Szkółek Piłkarskich, ich trenerzy i rodzice oraz działacze mniejszości niemieckiej.

  - W 2006 roku założyłem w Chrząstowicach strefę kibica – mówi Krzysztof Warzecha, przewodniczący Rady Gminy w Chrząstowicach.
  – I to był początek. W 2014 roku zrodził się pomysł, by zrobić u nas coś dla piłki i coś dla dzieci. Efektem było stworzenie 7 lutego 2015 roku pierwszej Niemieckiej Szkółki Piłkarskiej. To spotkanie z patronem szkółek, który przecież jeszcze niedawno grał w piłkę na najwyższym poziomie, ma na pewno dla tych dzieciaków wielkie znaczenie.

  - Miro Klose to był świetny piłkarz. Szkoda, że już skończył karierę – mówi Dawid Kondziela, uczestnik szkółki z Chrząstowic. – Na pewno warto go naśladować (sam gram na ataku). Strzelał piękne bramki, miał bardzo dobre asysty.

  Patrick Zemelka od roku trenuje młodych piłkarzy w Łanach. – To daje dzieciom wiele radości. Przychodzi ich na treningi coraz więcej. Zaczynaliśmy od 18 uczestników, teraz mamy ich już 24 – mówi. – Miro Klose to na pewno największy idol, jakiego mogli sobie wyobrazić. Jest wzorem do naśladowania nie tylko dlatego, że znakomicie grał. Grał także bardzo uczciwie. Jest za to w całym piłkarskim świecie szanowany.

  W 34 grupach Niemieckich Szkółek Piłkarskich trenuje futbol i doskonali swój język niemiecki ponad 500 dziewcząt i chłopców. Jest to sztandarowy projekt mniejszości w regionie. Miro Klose od początku jest jego patronem.  - To jest przyszłość Śląska – mówił o młodych zawodnikach Norbert Rasch prowadzący spotkanie w Chrząstowicach. – Daj Bóg, aby między nimi znalazł się taki drugi Miro albo Mirosława.

  Wchodzącego do hali Miroslava Klose powitały gromkie okrzyki i burzliwe oklaski. Do gościa przemówił lider TSKN Rafał Bartek. Przypomniał, że w tej właśnie hali rozpoczął się projekt łączący trening piłkarski z doskonaleniem języka niemieckiego.

  - W 13 miejscach w regionie dzieje się obecnie coś, czego dotychczas brakowało. Do specyfiki regionu należy, że mieszkają tu ludzie funkcjonujący w polskiej i w niemieckiej kulturze, używający obu języków. Oczywiste jest, że wśród nich znajdują się także fani sportu, trenerzy i piłkarze - mówił. Rafał Bartek podkreślił, że projekt mniejszości niemieckiej nie mógłby się udać bez zaangażowania sponsorów i rodziców młodych piłkarzy. Zauważył, że jakość nadają mu także partnerzy TSKN, a wśród nich Instytut Goethego w Krakowie.  - Wybitnemu sportowcowi, Miro Klose, mistrzowi świata i najskuteczniejszemu strzelcowi mistrzostw świata, który szkółkom patronuje, nasza wielokulturowość i wielojęzyczność jest bardzo bliska - podkreślił.

  Słowo do Miroslava Klose i publiczności w hali skierowali także Florian Ciecior, wójt gminy Chrząstowice oraz Karl Rothmund ze Związku Piłkarskiego Dolnej Saksonii.

  W imieniu Niemieckich Szkółek Piłkarskich upominki gościowi wręczyli Adam Skowronek i Tomasz Orlik. Towarzyszył im Artur Wilpert, który wykonał dla gościa jego rysunkowy portret. Prezent w mieniu gminy wręczył jeżdżący na wózku młody kibic piłkarski, Szymon Cebula (towarzyszył mu tato, Rafał).

  Przy śpiewie „Sto lat” po polsku i po niemiecku na salę wjechał ogromny tort w kształcie boiska. Miro Klose ochoczo zabrał się do jego krojenia.

  Miro Klose: Trenujcie codziennie, żebyście byli coraz lepsi. Wstawajcie z piłką, kładźcie się z nią spać

  - Cieszę się, że mogę być w tej hali, gdzie szkółki się zaczęły – mówił Miro Klose. – Słyszałem, że wiele dzieciaków grypa zatrzymała w łóżku. Wiem, po co tu przyjechaliście, stoicie tu już długo i czekacie. Nie potrzebuję już wielu słów. Pozdrawiam wszystkich kibiców i rodziców, którzy z wami przyjechali. Wszystkim bardzo dziękuję, a teraz będziemy już robić zapowiadane wspólne zdjęcia.

  Prowadzący spotkanie Norbert Rasch zapytał gościa, co czuł odbierając na podium dla mistrzów świata i jakie ma przesłanie dla młodych piłkarzy.

  - To było super, fantastyczne przeżycie – mówił Klose. – Życzę każdemu z tych dzieci, które tu stoją i chcą być piłkarzami, by mogli kiedyś mieć takie przeżycie. Brakuje mi słów, by opowiedzieć, co się czuje, kiedy gra się z w drużynie i z tą drużyną zostaje się mistrzem świata. Musicie mieć radość, pasję, z tego, że gracie w piłkę. Trenujcie codziennie, żebyście byli coraz lepsi. Wstawajcie z piłką, kładźcie się z nią spać i kopcie ją w drodze do szkoły.

  Miro Klose pozował do zdjęć z wszystkimi grupami szkółek. Chętnym rozdawał autografy.
  - Kiedy wracaliśmy na lotnisko, Miro Klose przyznał, że mu zależało, żeby zobaczyć szkółki z bliska – podsumowuje Rafał Bartek. – I że to było dla niego ważne doświadczenie. Na pewno był pozytywnie zaskoczony tym, jak go w hali przyjęto. Zapowiedział, że będzie się zastanawiał razem z menedżerem, jak dodatkowo szkółki wesprzeć.  Czytaj treści premium w Nowej Trybunie Opolskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Forum tylko dla zalogowanych.

  Załóż konto / Zaloguj się

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Warto zobaczyć

  Festiwal Książki już za 2 miesiące w Opolu!

  Festiwal Książki już za 2 miesiące w Opolu!

  Filmowa wiosna w prezencie od Orange

  Filmowa wiosna w prezencie od Orange

  Od 17.04 fiskus już nie rozliczy PIT za ciebie. Jak teraz złożyć zeznanie roczne?

  Od 17.04 fiskus już nie rozliczy PIT za ciebie. Jak teraz złożyć zeznanie roczne?