Mniejszość niemiecka pisze do minister edukacji w sprawie subwencji oświatowej: Naszą opinię próbowano obejść

Krzysztof Ogiolda
Bernard Gaida.
Bernard Gaida. Archiwum/KSW
Przewodniczący Związku Niemieckich Stowarzyszeń napisał list do minister edukacji w związku z projektem zmian subwencji oświatowej na 2018 r.

Proponowane w projekcie zmiany mogą wpłynąć negatywnie na sposób prowadzenia nauczania języków mniejszości – czytamy w dokumencie podpisanym przez lidera Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych Bernarda Gaidę - poprzez ograniczenie finansowania tych zadań szkolnych z budżetów samorządów. Ponieważ według naszych szacunków obniżenie wag może dotknąć ok. 80 procent łącznej kwoty subwencji na nauczanie niemieckiego jako języka mniejszości, obawiam się, że proponowane zmiany będą niekorzystne dla samorządów zobowiązanych do organizowania nauczania dla dzieci i młodzieży mniejszości niemieckiej.

- Nasza opinia nie jest odosobniona – podkreśla Bernard Gaida. - We wtorek odbędzie się posiedzenie Komisji Wspólnej Rządu i Mniejszości, podczas którego zatwierdzone zostanie jej negatywne stanowisko. Zastrzeżenia budzi najpierw sposób procedowania. Komisja Wspólna otrzymuje do zaopiniowania mnóstwo aktów prawnych, które czasem ledwo się o sprawy mniejszości ocierają. To, co jest dla nas bardzo istotne - czyli subwencja oświatowa - do zaopiniowania mniejszości nie zostało skierowane. Wygląda na to, że nasz głos chciano obejść. A gdy niedawno w Opolu było posiedzenie Sejmowej Komisji Mniejszości Narodowych, obecny na nim wiceminister edukacji zapewniał, że zmian subwencji w 2018 r. nie będzie.

Wątpliwości mniejszości budzą także konsekwencje owych zmian. - Nie możemy powiedzieć, że nastąpiło tylko obniżenie dotacji – przyznaje Bernard Gaida. - Obniżono wagę na nauczanie niemieckiego jako języka mniejszości w wersji najbardziej rozpowszechnionej (3 godziny tygodniowo), zaś wzrosła ona na nauczanie w dwóch językach, które mniejszość promuje. Dopinguje to organy założycielskie do jego organizowania. Barierą może być jednak brak nauczycieli przygotowanych do nauczania dwujęzycznego.

Zobacz INFO Z POLSKI [14.12.2017]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska