Mniejszość? To bardzo ciekawe!

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
Każdy z uczestników miał 30 minut na rozwiązanie testu składającego się z 30 pytań. Zestaw dla gimnazjalistów był nieco trudniejszy.
Każdy z uczestników miał 30 minut na rozwiązanie testu składającego się z 30 pytań. Zestaw dla gimnazjalistów był nieco trudniejszy. Sławomir Mielnik (o)
W poniedziałek w Komprachcicach odbył się finał konkursu wiedzy o mniejszości niemieckiej z udziałem 120 uczniów szkół podstawowych i gimnazjów. To rekord w 7-letniej historii konkursu.

Przed rozpoczęciem sala sportowa gimnazjum wyglądała jak aula wielkiej szkoły w dniu pisemnej matury. Uczniowie usiedli przy wylosowanych stolikach, by rozwiązać złożony z 30 pytań test wyboru.

- Pierwszy raz startują nie tylko gimnazja, ale i szkoły podstawowe – mówi Mariola Riedel z biura posła Ryszarda Galli (poseł MN jest pomysłodawcą konkursu i wraz z TSKN jego organizatorem). W finale występują dwuosobowe reprezentacje 35 gimnazjów i 25 podstawówek. Uczniowie wykazują się wiedzą o osobach działających w mniejszości, o ubiegłorocznych wydarzeniach i rocznicach, np. traktatu polsko-niemieckiego, VdG czy BJDM. Śląsk jest wielokulturowy, uczestnicy przez udział w konkursie zdobywają wiedzę o mniejszości.

- My członkowie mniejszości powinniśmy znać zarówno historię kraju, w którym żyjemy, tę poznajemy w szkole, jak i dzieje swojego regionu i środowiska. Konkurs bardzo w tym pomaga – mówił przed rozpoczęciem finału lider TSKN Rafał Bartek.
Maria Kalbron uczy niemieckiego w SP i w PG w Długomiłowicach. - To jest bardzo fajna sprawa. Uczniowie poznają historię i działalność mniejszości. Większość z nich uczy się niemieckiego jako języka MN, więc na pewno ta wiedza im się przyda, a my nauczyciele wymieniamy przy tej okazji doświadczenia.

Z Biedrzychowic przyjechała pani Elwira Lerch-Stanula, a razem z nią uczniowie, Jasmina Lerch i Kacper Kamiński. - Angażujemy się w różne mniejszościowe projekty w szkole, występujemy na festynach, bierzemy udział w konkursach z niemieckiego i chodzimy na kurs sobotni. Pani pomogła się nam przygotować, myślimy, że będzie dobrze – mówią Jasmina i Kacper.
Patrycja Schink chodzi do gimnazjum w Głubczycach. - Biorę udział w wielu konkursach, więc i w tym chcę wystartować. W czasie przygotowań udało mi się sporo dowiedzieć nie tylko o mniejszości, ale też o historii Śląska.

- Propagowanie wiedzy o mniejszościach jest bardzo ważne – podkreśla poseł Ryszard Galla. - Cieszy szczególnie, że startują zarówno uczniowie ze środowisk, gdzie mniejszość jest silna, ale także z rejonu Głubczyc czy Byczyny. To jest wielka radość.
Zwycięzcami konkursu zostali: w kategorii szkół podstawowych Natalia Tomala z PSP nr 3 w Oleśnie (PSP nr 3 Olesno wygrała też w klasyfikacji zespołowej); w konkursie gimnazjów Andrea Polański z Gimnazjum Dwujęzycznego w Zespole Szkół w Krapkowicach oraz PG w Leśnicy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska