Mniejszości się niepokoją

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
Mniejszości chcą utrzymania w 2017 roku finansowania z budżetu na dotychczasowych zasadach, bo gwałtowne zmiany utrudniają prowadzenie działalności kulturalnej i podtrzymywanie tożsamości.
Mniejszości chcą utrzymania w 2017 roku finansowania z budżetu na dotychczasowych zasadach, bo gwałtowne zmiany utrudniają prowadzenie działalności kulturalnej i podtrzymywanie tożsamości. Archiwum
Strona mniejszościowa Komisji Wspólnej Rządu i Mniejszości zajęła stanowiska w sprawie podziału dotacji na 2017 r. oraz ustawy o zakazie propagowania komunizmu.

Pierwszy z dwóch dokumentów jest odpowiedzią na informację MSW z 21 grudnia 2016 roku o tym, że dokonano podziału jedynie części sumy z budżetu państwa na wspieranie mniejszości narodowych w Polsce (ok. 10 mln), a kolejne 5 mln ma być podzielone w trakcie roku 2017.

Mniejszości wyrażają niezadowolenie i niepokój w związku z tą informacją i nie ukrywają, że taki pomysł jest dla nich nie do zaakceptowania. - Nie można zmieniać zasad przyznawania dotacji w trakcie trwania procedury składania wniosków i ich oceny - czytamy w stanowisku strony mniejszościowej. - Zmiany w procedurze, jak również dezinformacja, z jaką się spotkaliśmy, wywołuje w środowiskach mniejszościowych, działających na zasadzie społecznego zaangażowania wielki niepokój.

Mniejszości postulują, by dotacje na 2017 rok dzielić na dotychczasowych zasadach. Wyrażają też gotowość uczestnictwa w pracach modyfikujących przyznawanie dotacji na 2018 rok.

W ustawie o zakazie propagowania komunizmu mniejszości niepokoją szerokie interpretacyjne możliwości traktowania budowli i obiektów użyteczności jako form propagowania ustroju totalitarnego. Powołują się przy tym na opinię znanego prawnika i politologa, profesora Grzegorza Janusza.

- Duża skala interpretacyjna w zakresie rozumienia pojęcia nacjonalizmu oraz rozszerzające zastosowanie określenia militaryzm spowodować może ponowną ocenę zgodności z przepisami znowelizowanej ustawy powstałych legalnie po 1990 roku upamiętnień - napisali członkowie mniejszości należący komisji wspólnej. Zaapelowali oni do parlamentarzystów o ponowną analizę projektu ustawy, z uwzględnieniem opinii ekspertów i środowisk mniejszości. Podkreślili niebezpieczeństwo spowodowania ponownie konfliktu pomnikowego, który był już na Śląsku Opolskim źródłem niepokojów w latach 90. XX wieku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska