Nauczyciele wkrótce dostaną pomoc do nauczania historii i kultury mniejszości

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
- Już wkrótce 700 takich kompletów trafi do nauczycieli - mówi Julianna Klick, menedżerka projektów w DWPN Opole.
- Już wkrótce 700 takich kompletów trafi do nauczycieli - mówi Julianna Klick, menedżerka projektów w DWPN Opole. Krzysztof Ogiolda
Zeszyty edukacyjne do przedmiotu historia i kultura mniejszości niemieckiej przygotował Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej. Jego autorką jest dr Katarzyna Michalak. DWPN zaprezentuje je na spotkaniu 26 marca w Opolu.

- Pomysł opracowania takich zeszytów edukacyjnych zrodził się już kilka lat temu, gdy na czele DWPN stał Rafał Bartek, dziś lider TSKN - mówi Julianna Klick, menedżerka projektów w DWPN. – Pierwsze teksty powstawały w 2015 roku. Prace nad tym wydawnictwem dobiegły końca w roku 2017.

Publikacja składa się z czterech zeszytów i jest przeznaczona dla uczniów klasy V, i VI szkoły podstawowej poznających niemiecki jako język mniejszości narodowej. Tematy zajęć dotyczą m.in. mniejszości narodowych w Polsce i w Europie, niemieckich symboli narodowych, historii, począwszy od plemion germańskich i Cesarstwa Rzymskiego Narodu Niemieckiego. Uczniowie poznają też kultywowane na Śląsku święta, tradycje i zwyczaje, przysmaki niemieckiej kuchni. Publikacja przybliża produkty charakterystyczne dla Niemiec i osobistości, które te niemieckie marki stworzyły.

- Zeszyty są adresowane do nauczycieli, ale zostały tak przygotowane – są kolorowe, atrakcyjne wizualnie – by poszczególne strony można było kserować i przekazywać uczniom – dodaje Julianna Klick. – Zaprezentujemy naszą publikację na spotkaniu 26 III o 15.00, w sali Politechniki Opolskiej przy ul. Waryńskiego 4 w Opolu. Obecna będzie autorka, a własny program do nauczania kultury i historii MN zaprezentuje Agata Makiola. Każdy nauczyciel, który weźmie udział, dostanie zeszyty nieodpłatnie (sfinansowało je niemieckie MSW). Nakład wynosi 700 egzemplarzy. Za kilka tygodni będą one dostępne w postaci elektronicznej na naszej stronie.

Rafał Bartek podkreśla, że dotychczas nauczyciele nauczali historii i kultury MN, tworząc materiały pomocnicze samemu. – Pojawiało się niebezpieczeństwo, że będziemy pokazywać tylko obraz współczesnych Niemiec. A nam zależało, by uczeń dowiedział się, że ślady tej kultury i historii znajdzie także w najbliższej okolicy. Opracowania publikacji podjęła się dr Katarzyna Michalak w Uniwersytetu Śląskiego. Dokonała dydaktyzacji tych treści, przekładając je na konkretne zadania dla uczniów.

- Na początku spotkaliśmy się w szerszym gronie, także z profesorami, i staraliśmy się wydyskutować, co na tych lekcjach ma się znaleźć w sytuacji, gdy mamy rocznie do dyspozycji tylko 25 godzin – mówi dr Katarzyna Michalak. – Będziemy pracować nad kolejną częścią podręcznika obejmującego 3-4 broszury i przybliżające historię najnowszą, z II wojną światową włącznie. Jeszcze się rozstrzyga, czy ta część będzie przeznaczona do podstawówki czy do liceum. Wiem, że na część już istniejącą nauczyciele bardzo czekają i wielu od razu włączy ten materiał do swoich lekcji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska