Naukowcy z kraju i zagranicy mile widziani na Seminarium Śląskim

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
Seminarium Śląskie gromadzi co roku w Kamieniu Śląskim kilkaset osób z kraju i z zagranicy.
Seminarium Śląskie gromadzi co roku w Kamieniu Śląskim kilkaset osób z kraju i z zagranicy. Fot. DWPN
XXIII Seminarium Śląskie odbędzie się w październiku, ale referenci mogą się zgłaszać tylko do końca kwietnia. Temat: „Nowy porządek świata po roku 1918”.

Celem XXIII Seminarium Śląskiego będzie pokazanie roku 1918 nie tylko jako szeregu gwałtownie przebiegających wówczas wydarzeń politycznych, ale przede wszystkim jako początku głębokich i nieraz w perspektywie historycznej ważniejszych zmian społecznych. Organizatorom zależy także na zdiagnozowaniu czynników wpływających na te zmiany w Europie Środkowej oraz ich bezpośrednich i długofalowych skutków.

Referaty mogą dotyczyć m.in. powojennych migracji i deportacji, dylematów państw narodowych oraz wpływu I wojny światowej na Kościoły, emancypację kobiet, zmiany obyczajowe i kulturowe.

Odrębnie należy potraktować ten temat w kontekście Śląska, pokazując powojenne zmiany społeczne z perspektywy jednego z tych regionów europejskich, który znalazł się na skrzyżowaniu dramatycznego powojennego konfliktu - uwzględniając gospodarkę, kulturę, literaturę, życie codziennie oraz plebiscyt i powstania śląskie.

Zgłoszenia pocztą elektroniczną ([email protected]) lub zwykłą (Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej, ul. 1 Maja 13/2, 45-068 Opole) do 30 IV 2018.

Przypomnijmy, Seminarium Śląskie odbywa się od 1996 roku. Ta międzynarodowa konferencja gromadzi każdorazowo kilkuset uczestników.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska