Oni są zanurzeni w kulturze niemieckiej od dziecka

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
Rafał Wieczorke zdobył na niedzielnym przeglądzie wyróżnienie, a zespół „Poesie” zajął trzecie miejsce.
Rafał Wieczorke zdobył na niedzielnym przeglądzie wyróżnienie, a zespół „Poesie” zajął trzecie miejsce.
29 zespołów wzięło udział w niedzielę na Górze św. Anny w XXVI Przeglądzie Zespołów Dziecięcych i Młodzieżowych Mniejszości Niemieckiej.

Przegląd, który odbył się tradycyjnie na przedłużeniu pielgrzymki mniejszości narodowych przyciągnął do namiotu obok domu pielgrzyma zarówno bardzo wielu wykonawców, jak i tłumy publiczności.

Młodych artystów oklaskiwali liderzy MN, a także ambasador Niemiec w Warszawie Rolf Nikel i minister Hartmut Koschyk.
- Mamy świadomość, że pielgrzymka nam w pozyskaniu widzów pomaga – mówi pani Edyta Gola z Urzędu Miejskiego w Leśnicy. - Wszystkim, którzy odwiedzili w niedzielne popołudnie namiot, bardzo dziękujemy. Cieszy i to, że z roku na rok nie ubywa zespołów, które uczestniczą w przeglądzie. W tym roku wzięły udział dwie nowe grupy: Azalee Ostrosnitz oraz Friedensdorfer Blüten. Zgodnie z tradycją naszego przeglądu żaden zespół nie wyjechał z Góry św. Anny bez nagrody.

Występy śpiewaków, zespołów instrumentalnych i tancerzy oceniało jury w składzie Aleksandra Hindera (przewodnicząca), Joanna Hassa i Oskar Koziołek. Pierwsze miejsca w poszczególnych kategoriach jurorzy przyznali: w grupie zespołów wokalnych dziecięcych zespołowi „Sternchen” (Reńska Wieś); wśród zespołów wokalnych młodzieżowych Studiu Wokalnemu BIS (Leśnica); w kategorii zespołów instrumentalnych wygrał zespół „Piccolo” z Bytomia.

Najlepszym tanecznym zespołem ludowym został „Łężczok I” z Zawady Książęcej. W kategorii zespołów tanecznych ludowych dla dzieci wyróżnienie otrzymały „Marlenki” z Leśnicy. Wśród dziecięcych zespołów tańca nowoczesnego pierwszym miejscem podzieliły się dwa zespoły z Leśnicy „Mini Entropia” oraz „Słoneczka”. Kategorię młodzieżowe zespoły tańca nowoczesnego wygrała grupa ZaRa (Zawada Książęca).

Zobacz też: Opolskie Info [2.06.2017]

Jury przyznało wyróżnienia Wiktorii Kostrzewskiej z zespołu „Oppelner Spatzen” oraz Rafałowi Wieczorke z zespołu „Poesie” z Reńskiej Wsi. Opiekunką tej ostatniej grupy oraz zespołu „Sterchen” (zwycięzców wśród zespołów wokalnych dziecięcych) jest pani Krystyna Przezdzienk-Grzybek.

- „Sternchen” tworzą dzieci 5-,6- i 7-letnie – mówi. - One na co dzień nie mówią po niemiecku. Trzeba włożyć sporo wysiłku, żeby się nauczyły w tym języku śpiewać i wiedziały, co śpiewają. To są kochane dzieci, które ten wysiłek rekompensują. Rafał, który dostał wyróżnienie, jest zdolnym i pracowitym chłopcem. Był trochę smutny, że mimo jego sukcesu zespół nie zajął wyższego miejsca niż trzecie.

Pani Krystyna nie ma wątpliwości, że po to, by zespoły mniejszości mogły śpiewać, grać i tańczyć coraz lepiej, trzeba od nich wymagać. - Nieraz to moim podopiecznym mówię, że jak nie będą robić tego, co ja chcę, nie będą robić postępów.
Aleksandra Hindera przyznaje, że poziom językowy był w ubiegłych latach wyższy, ale też więcej było starszych dzieci. - Nie ma sensu robić z tego problemu – mówi. - Trzeba się raczej cieszyć, że tylu młodych ludzi wykonuje niemieckie tańce i śpiewa po niemiecku piosenki. To jest forma kontaktu z kulturą i tożsamością niemiecką. Wielu z nich na pewno od nauczenia się piosenki dojdzie kiedyś do poznania języka.

Przygotowanie przeglądu było możliwe dzięki wsparciu, jakiego udzieliły temu wydarzeniu Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Konsulat Niemiec w Opolu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska