Opolscy Niemcy mogą wybierać Bundestag

  Opolscy Niemcy mogą wybierać Bundestag

  Krzysztof Ogiolda

  Nowa Trybuna Opolska

  Bundestag

  Bundestag ©freeimages.com

  Wybory w Niemczech we wrześniu. Najłatwiej będzie wziąć w nich udział, członkom mniejszości pracującym i zameldowanym nad Renem.
  Bundestag

  Bundestag ©freeimages.com

  Oni są z automatu na listach wyborców i od swoich samorządów dostaną wszystkie potrzebne informacje wyborcze. Ale wybierać Bundestag mogą – drogą korespondencyjną – także członkowie mniejszości mieszkający na Opolszczyźnie. Powinni w tym celu wydrukować wniosek dostępny na stronie www.bundeswahlleiter.de i własnoręcznie podpisany wysłać do niemieckiej gminy z prośbą o wpisanie do rejestru wyborców.


  Jeśli taka osoba po ukończeniu 14 lat przez co najmniej trzy miesiące bez przerwy mieszkała w Niemczech, a od tego pobytu upłynęło nie więcej niż 25 lat, powinna otrzymać pocztą karty do głosowania.

  Członkowie mniejszości, którzy tych warunków nie spełniają, powinni we wniosku udowodnić, że orientują się w niemieckim życiu politycznym i że ma ono wpływ na ich życie. Nie wolno składać wniosków zbiorowych. Nie wystarczy też wysłanie do wybranej niemieckiej gminy zwykłego listu. Konieczny jest oficjalny formularz.

  Mimo że do wyborów jest jeszcze dużo czasu (24 września), Związek Niemieckich Stowarzyszeń radzi składać wnioski z wyprzedzeniem. Powinny one dotrzeć do gminy w Niemczech nie później niż na 21 dni przed głosowaniem. A warto też zostawić sobie czas na odwołanie, jeśli wniosek nie zostanie przyjęty.

  - Nie prowadziliśmy statystyk udziału członków MN w poprzednich wyborach – mówi lider TSKN Rafał Bartek. - Według źródeł niemieckich uczestniczyło w nich około 400 mieszkańców regionu. Ale tamte statystyki nie wykazują jako Opolan emigrantów pracujących w Niemczech i tam zameldowanych. Ich zresztą namawiamy do głosowania najbardziej. Bo mają niezbędne dokumenty (niemiecki dowód lub paszport), a polityka niemiecka na ich życie wpływa najsilniej.

  Info z Polski - przegląd najciekawszych informacji ostatnich dni w kraju 15.06.2017

  Czytaj także

   Komentarze

   Forum tylko dla zalogowanych.

   Załóż konto / Zaloguj się

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Warto zobaczyć

   Nauczyciel na Medal - zgłoś kandydata

   Nauczyciel na Medal - zgłoś kandydata

   Pocztowiec Roku - wyniki głosowania

   Pocztowiec Roku - wyniki głosowania

   Jak mieć prąd przez 3 miesiące za darmo?

   Jak mieć prąd przez 3 miesiące za darmo?