Seminarium Śląskie było okazją do docenienia Hartmuta...

  Seminarium Śląskie było okazją do docenienia Hartmuta Koschyka

  Krzysztof Ogiolda

  Aktualizacja:

  Nowa Trybuna Opolska

  Seminarium Śląskie było okazją do docenienia Hartmuta Koschyka

  ©Fot. Krzysztof Ogiolda

  Pełnomocnikowi rządu Niemiec za jego zaangażowanie podziękowała zarówno mniejszość niemiecka, jak i władze województwa.
  Seminarium Śląskie było okazją do docenienia Hartmuta Koschyka

  ©Fot. Krzysztof Ogiolda

  Hartmut Koschyk był przez siedem kadencji posłem do Bundestagu, pełnił też różne funkcje rządowe. Od stycznia 2014 roku do 1 listopada 2017 był pełnomocnikiem rządu Niemiec ds. mniejszości i wysiedlonych.

  Po otwierającej Seminarium Śląskie dyskusji panelowej „Różnorodność – bogactwo czy zagrożenie dla współczesnej Europy” przedstawiciele mniejszości niemieckiej wręczyli ministrowi drewnianą figurę św. Anny Samotrzeciej wykonaną przez Paula Gottscholla z Krasiejowa.

  - Pana wyjątkowa działalność była w ostatnich latach szczególnie widoczna i godna podziwu. Wykonał Pan znaczącą pracę na rzecz dla nas tak ważnego dziedzictwa kulturowego – mówił lider VdG Bernard Gaida.

  - Jako pełnomocnik ds. mniejszości niemieckiej Hartmut Koschyk podniósł rangę tych mniejszości z różnych krajów Europy w samych Niemczech – podkreśla przewodniczący zarządu TSKN Rafał Bartek. - Za jego kadencji spotykaliśmy się w Berlinie, co było okazją do rozmów z politykami, którzy na co dzień zajmują się oświatą, kulturą itd. Oni dla nas i my dla nich przestawaliśmy być anonimowi.
  Rafał Bartek podkreślił, że od Hartmuta Koschyka uczył się pilnowania detali w różnych sprawach. - Wiele razy skutecznie nam podpowiadał, do kogo napisać, kogo jaką sprawą zainteresować. Jestem mu za to wdzięczny. Podobnie jak za jego przychylność dla projektu Niemieckich Szkółek Piłkarskich. Wreszcie, to on kontynuował dzieło ministra Bergnera i zapewnił mniejszości niemieckiej w Polsce stabilność finansowania. Poprzeczka dla jego następcy wisi wysoko.

  W piątek wicemarszałek województwa Roman Kolek wręczył Hartmutowi Koschykowi Odznakę Honorową „Za Zasługi dla Województwa Opolskiego”. - Jego zasługi dla porozumienia polsko-niemieckiego i jedności europejskiej są nie do przecenienia – zauważył wicemarszałek. - Przez wszystkie lata w tym kontekście wyjątkowo leżała mu na sercu sytuacja mniejszości niemieckiej w Polsce.

  Wzruszony Hartmut Koschyk przypomniał śląskie korzenie swoich rodziców i swój pierwszy przyjazd do Polski już po przemianach ustrojowych oraz spotkania z abp. Alfonsem Nossolem i przyszłym premierem Janem Krzysztofem Bieleckim. - Marzenia się spełniają – mówił. - Przebyłem drogę od Związku Wypędzonych do związku pojednanych.

  Zobacz też: Opolskie info [27.10.2017]

  Czytaj także

   Komentarze

   Forum tylko dla zalogowanych.

   Załóż konto / Zaloguj się

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Warto zobaczyć

   Nauczyciel na Medal - start głosowania finałowego!

   Nauczyciel na Medal - start głosowania finałowego!

   Światowy Dzień Toalet. Chroń środowisko z WiK Opole

   Światowy Dzień Toalet. Chroń środowisko z WiK Opole

   Kabaret Neo-Nówka w opolskim Okrąglaku!

   Kabaret Neo-Nówka w opolskim Okrąglaku!