Spektakle po niemiecku zapełniły Teatr im. Jana Kochanowskiego

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
To nie Opolskie Konfrontacje Teatralne. Tylu młodych widzów obejrzało spektakle przygotowane w ramach projektu Jugendbox.
To nie Opolskie Konfrontacje Teatralne. Tylu młodych widzów obejrzało spektakle przygotowane w ramach projektu Jugendbox. Fot.Krzysztof Ogiolda
Około 650 uczniów i ich opiekunów z całego regionu obejrzało trzy spektakle przygotowane przez młodzież w ramach programu Jugendbox. Widownia opolskiego teatru wypełniła się po brzegi.

Przedstawienia obejrzeli uczniowie m.in. z Gogolina, Leśnicy, Walec, Racławic, Głogówka, Solarni, Dąbrówki Górnej, Chrząstowic, Dańca, Raszowej, Dębia, Opola, Opola Chmielowic, Dobrzenia Wielkiego, Ligoty Prószkowskiej, Łącznika, Dębskiej Kuźni, Ochodzy i Górażdży. Publiczność reagowała bardzo żywo. Wybuchy śmiechu kiedy trzeba potwierdzały, że widzowie nadążają za fabułą.
Przywieźliśmy do teatru uczniów klas VII i VI – mówi Benedykta Kurzeja, nauczycielka z PSP Gogolin. - Uważam, że jeśli uczą się niemieckiego jako języka mniejszości narodowej, powinni poznawać wszelkie jego aspekty, także kulturalne. Przywiozłyśmy taką grupę, że mam sto procent pewności, że zrozumieją tekst. Mam nadzieję, że ten pobyt w teatrze będzie zachętą, by w którymś kolejnym projekcie Jugendbox ci uczniowie przygotowali spektakl. Zwłaszcza, że mamy w grupie recytatorów.

Pani Kurzeja przyznaje, że generalnie zainteresowanie językiem niemieckim wśród uczniów jest zróżnicowane. - Wiele zależy od rodziny, z której się dziecko wywodzi. A ponadto z językiem niemieckim jest tak, jak z każdym przedmiotem. Jednych fascynuje i przykładają się bardziej, a inni starają się mniej.

- Chcemy popularyzować język i kulturę niemiecką oraz zachęcić młodzież do udziału w projekcie Jugendbox – mówi jego koordynator, Sebastian Gerstenberg. - Dla młodych aktorów z DFK Głogówek Winiary, DFK Głogówek Oracze oraz z DFK Toszek - granie na deskach Teatru Kochanowskiego jest nobilitacją. Dla widzów to zachęta, by odkryć w sobie talent i wziąć w projekcie udział. Reklamujemy nową edycję Jugendboxu. Od maja do listopada osoby w wieku od 12 do 18 lat będą w nim uczestniczyć w 10 grupach.

Zarówno aktorów, jak i młodą publiczność pozdrowili konsul Niemiec w Opolu Sabine Haake, lider TSKN Rafał Bartek oraz wicemarszałek województwa Roman Kolek. Ten ostatni porównał zorganizowane przez TSKN wydarzenie do Opolskich Konfrontacji Teatralnych. Bo to na nich przedstawienia są grane przy kompletach na widowni.

Z Opola Chmielowic przyjechała z uczniami pani Sylwia Sawulska. - Mamy w teatrze dzieci z klasy VI i kilka osób z V – mówi. - Warto im pokazywać, że młodzież w ich wieku lub niewiele starsza potrafi stworzyć coś kreatywnego. I tą drogą zachęcić do nauki niemieckiego. W dodatku te klasy za ciężką pracę wykonaną w tym roku zasłużyły, by gdzieś je zabrać. Zależało mi, by zobaczyły, że niemiecki nie musi się im kojarzyć wyłącznie z klasą szkolną i tablicą interaktywną. Że to jest przedmiot, na którym można razem zrobić razem coś fajnego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska