Stolica kultury stolicą mniejszości

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
Kongresy Federalnego Związku Europejskich Grup Narodowościowych spotykają się co roku w innym kraju. W 2012 roku gościła ich Moskwa. W 2016 FUEN wybrał Wrocław - Europejską Stolicę Kultury.
Kongresy Federalnego Związku Europejskich Grup Narodowościowych spotykają się co roku w innym kraju. W 2012 roku gościła ich Moskwa. W 2016 FUEN wybrał Wrocław - Europejską Stolicę Kultury. Fot. FUEN [O]
Dzisiaj we Wrocławiu rozpoczyna się doroczny kongres Federalnego Związku Europejskich Grup Narodowościowych. Przedstawiciele blisko stu mniejszości będą obradować przez pięć dni.

FUEN - organizacja europejskich mniejszości ma blisko 70 lat tradycji. Jej kongres odbywa się od dzisiaj w Polsce. Współorganizatorem spotkania jest Związek Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce.

Spotkanie we wrocławskim hotelu „Haston City” rozpocznie się dziś wieczorem „Jarmarkiem Narodów”. Delegaci będą mieli okazję zapoznać się z działalnością różnych mniejszości, spróbować ich tradycyjnych potraw oraz posłuchać występów artystycznych.

Gośćmi kongresu będą m.in. Astrid Thors, Wysoki Komisarz ds. mniejszości narodowych OBWE, przedstawiciel Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w Warszawie, Hartmut Koschyk, pełnomocnik rządu Niemiec ds. mniejszości, poseł na Sejm RP Ryszard Galla oraz prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz.

Program merytoryczny kongresu dzieli się zasadniczo na trzy części. Tematem pierwszej (planowanej na czwartek od południa) jest „Polska i wyzwania mniejszości narodowych”. W jego ramach lider TSKN Rafał Bartek przedstawi sytuację mniejszości narodowych w Polsce, zaś przewodniczący zarządu VdG Bernard Gaida omówi funkcjonowanie mniejszości niemieckiej 25 lat po traktacie polsko-niemieckim. Europejskie instrumenty polityki językowej zaprezentuje prof. Tomasz Wicherkiewicz. Po wykładach odbędzie się dyskusja panelowa z udziałem przedstawicieli kilku żyjących w Polsce mniejszości.

Bardzo ciekawie zapowiadają się obrady piątkowe, które skupią się na temacie: „Quo vadis Europa. Wszechstronny kryzys Europy”. Wprowadzeniem do dyskusji będzie wystąpienie Joachima Bleickera z niemieckiego MSZ, pełnomocnika ds. stosunków z państwami członkowskimi UE. Przedstawi on sytuację w Europie i pozycję mniejszości narodowych z perspektywy niemieckiego przewodnictwa OBWE.

Kolejne bloki programowe to: realizacja praw mniejszości; uchodźcy nowe mniejszości i integracja; Europa regionów; edukacja jako warunek demokracji oraz mniejszości na obszarach objętych sytuacjami konfliktowymi.

Sobotnie zgromadzenie delegatów FUEN wybierze nowego prezydenta tej organizacji oraz członków zarządu.

POLECAMY NA NTO.PL

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska