Szkółki piłkarskie mają dwa lata

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
Na udanych urodzinach nie może zabraknąć tortu. Ten w Chrząstowicach miał formę wielkiego piłkarskiego boiska.
Na udanych urodzinach nie może zabraknąć tortu. Ten w Chrząstowicach miał formę wielkiego piłkarskiego boiska. TSKN
W miniony weekend (11-12 lutego) w Chrząstowicach odbył się turniej Niemieckich Szkółek Piłkarskich. Właśnie tu dwa lata temu zaczęła się ta inicjatywa. Dziś jest wizytówką mniejszości niemieckiej w Polsce.

W urodzinowym turnieju wystartowali reprezentanci ośmiu działających obecnie szkółek – mówi Anna Ludwig Konieczny, koordynatorka projektu - gospodarze, czyli Chrząstowice, Ozimek, Krośnica, Jemielnica, Bogacica (wszystkie rozpoczęły działalność w 2015 roku) oraz Kotórz Mały, Strzelce Opolskie i Leśnica (funkcjonują od roku 2016). Zabrakło jedynie zawodników z Łan, którzy trenują dopiero od 2017 roku. Łącznie na boisku zaprezentowało się blisko 170 zawodników.

Oni wygrali
Na podium turnieju stanęli - w grupie młodszej (roczniki 2006-2008): 1. Chrząstowice I, 2. Ozimek, 3. Chrząstowice II, a w grupie starszej (roczniki 2004-2005): 1. Chrząstowice, 2. Strzelce Opolskie, 3. Bogacica.

Warto podkreślić, że w najbliższym czasie środowisko mniejszości wzbogaci się o kolejną, dziesiątą szkółkę. W piątek, 24 marca zostaną oficjalnie otwarte zajęcia w Dobrodzieniu. W kilku innych miejscowościach trwa – na różnym poziomie zaawansowania – rekrutacja.

Jak na urodzinowy turniej przystało – pierwsza szkółka zainaugurowała działalność – w hali w Chrząstowicach 7 lutego 2015 - w sobotę nie zabrakło wielu przyjemnych atrakcji.

- Około 14.00 panowie Heinrich Nyolt, sponsor Niemieckich Szkółek Piłkarskich oraz Arnold Sordon, gospodarz boiska w Chrząstowicach wnieśli ogromny tort w kształcie boiska piłkarskiego – relacjonuje Anna Ludwig-Konieczny. - Zaśpiewano „Sto lat” po polsku i po niemiecku. Na wszystkich chętnych zawodników i ich rodziców czekał bufet, a w nim gorące napoje, bigos, kiełbaski itp.

Niemieckie Szkółki Piłkarskie stały się flagowym projektem mniejszości. Łączą regularne treningi sportowe z nauką języka niemieckiego w oparciu o materiały przygotowywane przez Instytut Goethego w Krakowie. Trenerzy pracują, korzystając z metod szkolenia wypracowanych w Niemieckim Związku Piłki Nożnej. Inne mniejszości niemieckie w Europie już dopytują o możliwość adaptacji tego projektu u siebie. Podczas ostatniego spotkania w Ambasadzie Niemiec w Warszawie szalik Niemieckich Szkółek Piłkarskich z rąk liderów mniejszości - Ryszarda Galli, Bernarda Gaidy i Rafała Bartka – otrzymała kanclerz Angela Merkel.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska