To był rok aktywności i trudności

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
- Koła mniejszości na Śląsku Opolskim zrealizowały 144 programy kulturalne i 380 projektów ożywiania domów spotkań - mówił Rafał Bartek.
- Koła mniejszości na Śląsku Opolskim zrealizowały 144 programy kulturalne i 380 projektów ożywiania domów spotkań - mówił Rafał Bartek. Fot. TSKN
W poniedziałek w Chrząszczycach odbyło się tradycyjne spotkanie samorządowców mniejszości niemieckiej. Rafał Bartek, przewodniczący TSKN podsumował stary rok i wyznaczył zadania na nowy.

Lider opolskich Niemców przypomniał, że choć mniejszość rozpoczęła już nowy - 2017 rok, to warto rzucić okiem także na rok miniony, zwłaszcza, że niektóre wydarzenia, które w nim miały miejsce, będą odczuwalne także w przyszłości.

- Jak się państwo domyślacie, mówił Rafał Bartek, chodzi o powiększenie Opola, o trwającą głodówkę i o fakt, że po raz pierwszy w naszej historii po 1989 roku realnie nabyte prawa mniejszościowe zostały mniejszości zabrane (prawo do tablic dwujęzycznych, do języka pomocniczego, możliwość realnej partycypacji w życiu społecznym swej miejscowości).

Rafał Bartek zwrócił uwagę, iż mniejszość wykorzystała wszystkie dostępne środki, by się od tej decyzji odwołać.

Przewodniczący zarządu TSKN przywołał także te wydarzenia, które potwierdzają żywotność mniejszości. Przypomniał m.in., że działa aż trzysta trzydzieści kół DFK. Na ostatni dzień grudnia 2015 roku TSKN liczył sobie 40.268 członków. Tylko w województwie opolskim w roku 2016 język niemiecki poznawali uczniowie 422 szkół. W około 200 parafiach celebrowana była msza św. w języku niemieckim (można by sobie życzyć w części z nich o wiele większej regularności - zauważył).

- Po raz pierwszy mamy podręcznik do niemieckiego jako języka mniejszości, czyli NIKO 1 - podkreślił Rafał Bartek. Jednocześnie wyraził ubolewanie, że w wielu miejscach w regionie nie trafił on jeszcze do szkół i leży w kuratorium.

Po stronie osiągnięć wymienił m.in. odbyte w 2016 sto kursów sobotnich, jesienne 13. Dni Kultury Niemieckiej, rozwój Niemieckich Szkółek Piłkarskich (działają w 9 miejscach, zrzeszając w 25 grupach około 350 dzieci). Podkreślił, iż mniejszość zrealizowała 144 projekty kulturalne przy wsparciu konsulatu i niemieckiego MSZ oraz 380 projektów ożywiania domów spotkań z pomocą MSW w Berlinie.

Wśród celów na rok 2017 wymienił m.in. poprawę znajomości języka niemieckiego. Przypomniał o potrzebie przygotowań do wyborów samorządowych 2018 oraz o intensyfikacji - w warunkach reformy szkolnictwa - dwujęzycznego nauczania.

Gośćmi spotkania - obok wielu samorządowców - byli także konsul Niemiec Sabine Haake, poseł na Sejm RP Ryszard Galla oraz przewodniczący zarządu VDG Bernard Gaida.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska