Trzy dni refleksji o reformacji

Krzysztof Ogiolda
Od lewej: Waldemar Gielzok, ks. Marcin Brzóska (Świętochłowice), ks. prof. Piotr Jaskóła (Opole), ks. Wojciech Pracki (Opole).
Od lewej: Waldemar Gielzok, ks. Marcin Brzóska (Świętochłowice), ks. prof. Piotr Jaskóła (Opole), ks. Wojciech Pracki (Opole). VdG
W łączności ze zjazdem delegatów VdG odbyła się - z okazji 500-lecia reformacji -konferencja z udziałem badaczy z Polski i z Niemiec, katolików i ewangelików.

Orelacjach między wiara i kulturą mówił pierwszego dnia sympozjum politolog, prof. Krzysztof Gładkowski. - Dzięki reformacji w Europie Środkowej i Wschodniej rozkwitły narodowe kultury, ponieważ to tłumaczenia Biblii były zaczątkiem narodowej literatury - mówił.

Bardzo ciekawe wystąpienie drugiego dnia wieczorem przedstawiła Magrit Kempgen z Fundacji Ewangelicki Śląsk z Görlitz. Opowiedziała o życiu ewangelików na Dolnym Śląsku na przestrzeni pięciu stuleci.

- Udało się nam poruszyć szereg tematów od historii po różnice teologiczne – mówi Bernard Gaida, przewodniczący zarządu VdG. - W tym wszystkim widzieliśmy stale sytuację mniejszości niemieckiej w obrębie Kościoła ewangelickiego dzisiaj. Myślę, że wszystkich poruszyła relacja z funkcjonowania parafii św. Krzysztofa we Wrocławiu, jedynej niemieckojęzycznej parafii ewangelickiej w Polsce. Przedstawił ją pastor Andrzej Fober. W niedzielę fantastyczny wykład zaprezentował archiwista Kościoła Pokoju w Świdnicy, Stephan Aderhold. To ogromne archiwum wciąż wydobywa klejnoty niemieckiej kultury.

- Prof. Piotr Birecki z Torunia ciekawie mówił o zmianach wnętrz kościołów w Prusach Książęcych i Królewskich, gdzie ewangelicy przejęli świątynie katolickie – mówi ks. Wojciech Pracki, proboszcz parafii ewangelickiej w Opolu. - Usuwano rzeźby i obrazy świętych, ale sceny biblijne zostawały, a dodatkowo opatrywano je wersetami z Pisma Świętego. Szczególny był także wykład ks. prof. Jaskóły, który mówił o katolickiej perspektywie w patrzeniu na Marcina Lutra. Przez 3-4 wieki było to spojrzenie wrogie, potem obraz ten stał się pozytywny. A Jan Paweł II jako pierwszy papież Lutra cytował.

Sens trzydniowej konferencji zawarł Bernard Gaida w jej podsumowaniu: - Jako związek jesteśmy odpowiedzialni za zachowanie niemieckiej kultury w Polsce, a ta konferencja jest na to dowodem. Przybliżono nam nie tylko historię reformacji, ale także jej znaczenie dla niemieckiej historii.

Info z Polski - przegląd najciekawszych informacji ostatnich dni w kraju 25.05.2017

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska