Zmieniają się sposoby finansowania zespołów

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
Na wszystkich powiatowych spotkaniach mniejszości było dużo uczestników i żywa dyskusja o codziennych problemach.
Na wszystkich powiatowych spotkaniach mniejszości było dużo uczestników i żywa dyskusja o codziennych problemach. TSKN
W poniedziałek spotkał się Zarząd TSKN. Dyskutowano m.in. o powiatowych spotkaniach MN oraz o rozmowach z niemieckimi parlamentarzystami.

Dyskutowaliśmy min. o realizacji tradycyjnych projektów dla różnych grup naszych członków, w tym o koloniach letnich dla dzieci i młodzieży – relacjonuje lider TSKN Rafał Bartek. - W poprzednich latach odbywały się one w Bautzen, tym razem miejsce się zmieni, choć pozostaniemy w Saksonii, a dokładnie w trójkącie między Niemcami, Polską i Czechami. Niezmienna pozostaje liczba uczestników – 40 dzieci. W pierwszej kolejności pojadą te, które angażują się w działalność w ciągu całego roku, laureaci konkursów, olimpiad itd. Pobyt potrwa 9 dni, a program będzie bardzo ciekawy.

Zarząd podsumował także powiatowe zebrania TSKN.

- One były bardzo potrzebne – uważa Rafał Bartek, zwłaszcza teraz, gdy przez Polskę przetaczają się dyskusje i konflikty polityczne, co widzieliśmy ostatnio także w opolskim sejmiku i to nie nastrajało optymistycznie. Na tych spotkaniach, w których brałem udział, frekwencja była bardzo wysoka, a my jasno i wyraźnie powiedzieliśmy, że cała ta sytuacja nie może spowodować w środowisku bierności ani rezygnacji. Także na płaszczyźnie społeczno-politycznej.

Spotkanie we Wrocławiu

Przedstawiciele mniejszości niemieckiej (m.in. poseł Ryszard Galla, przewodniczący Zarządu VdG Bernard Gaida oraz Rafał Bartek) spotkali się we Wrocławiu z trzema posłami do Bundestagu (Bernd Fabritius, Christoph Bergner oraz Azize Tank) odbywającymi tygodniową podróż po Polsce. Rozmawiano m.in. o polsko-niemieckim „okrągłym stole”, o problemach mniejszościowego szkolnictwa oraz o dziedzictwie Josepha von Eichendorffa.

Reprezentanci mniejszości niemieckiej przekazali swoim partnerom informacje m.in. o zaprzestaniu mediacji między przedstawicielami Opola i gminy Dobrzeń Wielki.
- Byliśmy zachęcani, by mniejszość włączyła się do tych mediacji – mówi Rafał Bartek. - Moment, w którym my do tego stołu dojdziemy, uzależnialiśmy od woli stron mediujących. Ostatecznie nie zostało to skonsumowane. Pan Fabritius, który jest także członkiem Rady Europy, informował, że na jej forum temat ten był już dyskutowany i z pewnością jeszcze powróci.
W czasie rozmowy pojawił się też temat przyszłości „okrągłego stołu”. Przedstawiciele mniejszości przyznali, że widzą wolę rozmów po stronie wiceministra Sebastiana Chwałka, ale zauważyli też, że dialogu nie ułatwią liczne zmiany personalne dokonane w departamencie mniejszości narodowych w ministerstwie.

- Zmieniły się także warunki finansowania, co będzie wymagało zmiany podejścia m.in. ze strony zespołów mniejszości niemieckiej – podkreśla lider TSKN. - Z polskiego ministerstwa otrzymaliśmy podobną dotację na działanie Towarzystwa co rok temu. Natomiast umowy zostały mocno „dokręcone”. Dotychczas choćby w sprawie finansowania wydatków zespołów byliśmy elastyczni i ministerstwo traktowało nas elastycznie. Płynnie dokonywaliśmy zmian w wydatkach, trzymając się, oczywiście, ustalonych kwot. Teraz musimy podejść do tego inaczej i będziemy oczekiwać od zespołów, że będą nas z wyprzedzeniem informować jeśli najpierw zaplanują zakup trąbki, a potem zdecydują się np. na stroje.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska