Co zamierza mniejszość niemiecka w nowym roku (2)

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
Wiosną DWPN zaprosi rodziny wychowujące dzieci dwujęzycznie. W 2015 skorzystało ponad 100 osób z 30 rodzin. Wśród nich państwo Buballa.
Wiosną DWPN zaprosi rodziny wychowujące dzieci dwujęzycznie. W 2015 skorzystało ponad 100 osób z 30 rodzin. Wśród nich państwo Buballa. Krzysztof Świderski
O planach na najbliższe dwanaście miesięcy mówią: dyrektor generalny DWPN, prezes Fundacji Rozwoju Śląska oraz sekretarz TSKN odpowiedzialna za kulturę.

Wiele nowego będzie się w tym roku działo w i za sprawą Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej. Pojawi się więcej ofert dla młodzieży. W lutym rozpocznie się prowadzone w czterech krajach szkolenie dla organizatorów wymian młodzieżowych (pisaliśmy o nim w poprzednim „Heimacie”). Razem z Fundacją Otto Benecke DWPN poprowadzi projekt YOU.PA (Young Potentials Academy) - trwający 2,5 roku program wsparcia adresowany do młodzieży mniejszości niemieckiej z Europy Środkowo-Wschodniej. Nowa edycja rozpocznie się w lipcu, a nabór już wiosną.

- W tym roku przyspieszą prace nad podręcznikiem do regionalizmu - zapowiada Lucjan Dzumla, dyrektor Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej. - By wydać go jak najprędzej. Poprowadzimy także szkolenia dla struktur mniejszości, by wzmocnić koła DFK, a także - i to kolejna nowość - uruchomimy Akademię Samorządowca, czyli zajęcia dla radnych, wójtów i burmistrzów z mniejszości niemieckiej.

Kontynuowane będą także projekty znane już z lat poprzednich.

- Takim sztandarowym projektem jest „Bilingua”, czyli projekt promujący dwujęzyczność - dodaje dyrektor Lucjan Dzumla. - Na pewno zaprosimy znowu - w maju lub czerwcu, gdy będzie ciepło - rodziny wychowujące dzieci dwujęzycznie. Do ustalenia jest jeszcze miejsce i dokładna data spotkania.

Z drobnymi modyfikacjami wróci Archiwum Historii Mówionej (planowane są m.in. spotkania „na żywo” ze świadkami historii). Przygotowane też zostanie specjalne spotkanie dla absolwentów tego projektu.

Centrum Badań Mniejszości Niemieckiej przygotuje dwie debaty. Będą też nadal nagrywane historie powstania kół DFK na Śląsku Opolskim, w województwie śląskim i na Dolnym Śląsku. Będzie też nadal pracować grupa robocza.

Powróci Akademia Dziennikarska dla młodych ludzi z Polski i z Niemiec. - Chcemy też nadal współpracować z Fundacjami Konrada Adenauera i Friedricha Eberta - podkreśla dyrektor Dzumla. - Planujemy debaty i konferencje m.in. o przełomie w energetyce i energii odnawialnej (odejście od energetyki atomowej w Niemczech i od węgla w Polsce), o prekariacie (czyli elastycznych, niepewnych formach zatrudnienia i związanym z tym brakiem stabilizacji ludzi młodych) oraz o sytuacji politycznej w Europie, skręcaniu polityki w prawo oraz o migracjach.

Migracjom, zwłaszcza na Śląsku - szeroko rozumianym - od średniowiecznego osadnictwa przez wypędzenia po migracje zarobkowe i wydarzenia współczesne poświęcone będzie planowane na październik Seminarium Śląskie. Jego uczestnicy przyjrzą się migracjom nie tylko w aspekcie ekonomicznym, ale i kulturowym.

Fundacja Rozwoju Śląska oraz Wspierania Inicjatyw Lokalnych przekaże ok. 7 mln 145 tys. zł tzw. środków zwrotnych na finansowanie mniejszości niemieckiej w 2016 roku (koszty personalne, obsługa i utrzymanie biur, działalność humanitarna Towarzystwa Dobroczynnego, funkcjonowanie Niemieckiego Towarzystwa Oświatowego, po części Izby Gospodarczej Śląsk oraz działalności Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej).

- W rozmowach na temat nowego finansowania mniejszości fundacja nie uczestniczy - zastrzega prezes Arnold Czech. - Jesteśmy gotowi, by się w podział tych pieniędzy włączyć. Czujemy się do realizacji tych projektów kompetentni. Obecne środki zwrotne przy przyjęciu dotychczasowego poziomu wydatków wystarczą jeszcze na około dwa lata.

Nadal ważną częścią aktywności Fundacji Rozwoju Śląska pozostaje aktywność pożyczkowa, przede wszystkim na rzecz małych i średnich przedsiębiorstw z województw opolskiego i śląskiego.

- Mamy bardzo ambitny plan, by na działalność pożyczkową przeznaczyć około 38 mln zł - dodaje prezes Czech. - Będą one pochodzić zarówno z pieniędzy krajowych, jak i z unijnych. Jesteśmy gotowi, by wystartować w czterech naborach na operatorów funduszy pożyczkowych. Pierwszy raz nie będziemy finansowali pożyczek z tzw. środków zwrotnych (zbyt mało ich zostało). Kontynuowany będzie m.in. rozpoczęty w ubiegłym roku bardzo ciekawy projekt „Pierwszy biznes - Wsparcie w starcie”.

Kulturalna i edukacyjna działalność TSKN już się rozpoczęła. Trwa już pierwszy etap olimpiady języka niemieckiego dla szkół podstawowych. Wkrótce planowany jest etap gminny dla gimnazjalistów, a finały odpowiednio - 28 stycznia (PSP) i - po feriach - na początku lutego (PG).

- Tradycyjnie zapraszamy już 23. raz do udziału w konkursie recytatorskim - mówi Zuzanna Donath-Kasiura, sekretarz TSKN odpowiedzialna za kulturę w Towarzystwie. - Finał na początku czerwca odbędzie się w Prószkowie. Zmieni się formuła imprezy adresowanej do osób śpiewających. Nie będzie konkursu piosenki. W zamian zorganizujemy warsztaty wokalne dla laureatów i uczestników poprzednich edycji. Poprowadzi je znana postać ze świata muzyki. To będzie okazja, by ze znanym artystą popracować i wystąpić. Planujemy te warsztaty na pierwszy tydzień wakacji.

TSKN włączy się aktywniej niż dotąd w konkurs wiedzy o mniejszości niemieckiej (adresowany do gimnazjalistów w całym regionie) organizowany przez biuro poselskie Ryszarda Galli - eliminacje szkolne 29 lutego, finał 11 kwietnia.

Sezon pielgrzymkowy rozpocznie się pielgrzymką mniejszości narodowych na Górę św. Anny w pierwszą niedzielę czerwca. W październiku odbędą się kolejne - XIII Dni Kultury Niemieckiej na Śląsku Opolskim.

- W okresie letnio-jesiennym na pięciu koncertach w pięciu powiatach zaprezentują się zespoły artystyczne mniejszości niemieckiej - dodaje pani Zuzanna. - W grudniu zaprosimy - już tradycyjnie - na koncert adwentowy. Natomiast już na początku lutego a dokładnie pierwszego o 17.00) w opolskiej szkole muzycznej odbędzie się spotkanie noworoczne z osobami zaangażowanymi w TSKN w działalność artystyczną. Chcemy się spotkać z kierownikami około stu zespołów mniejszości i liderami grup teatralnych, podejmującymi działania artystyczne nauczycielami i animatorami kultury. Chcemy, by powstała platforma wymiany doświadczeń dla wszystkich tych osób.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska