Siatkówka. Juniorzy MMKS-u tuż za podium mistrzostw Polski

Redakcja
Adam Lorenc został uznany za najlepszego atakującego turnieju finałowego.
Adam Lorenc został uznany za najlepszego atakującego turnieju finałowego. Sławomir Jakubowski
Podczas turnieju finałowego w Kętrzynie MMKS ZAKSA Kędzierzyn-Koźle pokonał późniejszych mistrzów Polski, ale skończył zmagania na 4. miejscu.

Podopieczni Rolanda Demboń­czyka nie jechali na finały w roli kandydatów do złota, ale bardzo dobra postawa zarówno w turniejach ćwierćfinałowym, jak i półfinałowym, gdzie toczyli wyrównane boje z faworytami, pozwalała na optymizm.

Apetyt wzrósł po fazie grupowej rozgrywanych w Kętrzy­nie finałów. Kędzierzynianie zaczęli od starcia z Wifamą Łódź i choć dwa pierwsze sety łatwo wygrali (do 21 i 17), to w dwóch następnych toczyła się wyrównana walka, zakończona wygranymi do 22 przez łodzian. W decydującym tie breaku MMKS ZAKSA zwyciężył do 11.
W drugim meczu nasi juniorzy zmierzyli się z Jastrzębskim Węglem, który zarówno w turniejach ćwierćfinałowym, jak i półfinałowym odniósł komplet zwycięstw (podczas ćwierćfinałów w Nysie pokonał kędzierzynian 3:1).
Obie ekipy stoczyły bardzo wyrównany mecz, a zwycięsko z tej batalii wyszli nasi siatkarze, triumfując 3:1 (22, -20, 23, 21) i zapewniając sobie awans do półfinału MP.
W trzecim meczu rozbili Metro Warszawa 3:0 (17, 16, 18).

W półfinale rywalem był MOS Wola Warszawa. Ten zespół „przymierzany” był przez ekspertów do mistrzostwa, a w turnieju półfinałowym pokonał MMKS Zaksę 3:1. W Kętrzynie też cieszył się ze zwycięstwa, choć Opolanie mieli kilka szans na odwrócenie losów meczu.
Szczególnie szkoda pierwszego seta. Po walce na przewagi zespół ze stolicy wygrał 27:25. Dwie kolejne odsłony nie miały historii: 25:15 dla MMKS-u i 25:13 dla MOS-u, a w czwartym secie kę­dzierzy­nianie gonili wynik, ale nie zdołali wyrównać (23:25).

W „małym finale” zespół z Kędzierzyna-Koźla zmierzył się AKS-em Rzeszów, który wcześniej przegrał półfinał 2:3 z Jastrzębskim Węglem. Tym razem nie udało się postawić rywalom i rzeszo­wia­nie wygrali 3:0 (21, 17, 18).

Mistrzami Polski zostali siatkarze z Jastrzębia, którzy po tie breaku pokonali MOS Wola Warszawa.
Za najlepszego atakującego turnieju finałowego został uznany kędzierzy­nianin Adam Lorenc.