Skarbówka pomoże gminom ściągać dług za wywóz śmieci

Edyta Hanszke
Edyta Hanszke
W Strzelcach Opolskich za odbiór odpadów komunalnych odpowiada gminne przedsiębiorstwo. Tamtejsi samorządowcy już zdecydowali, że skarbówka będzie ściągała zaległości od niepłacących.
W Strzelcach Opolskich za odbiór odpadów komunalnych odpowiada gminne przedsiębiorstwo. Tamtejsi samorządowcy już zdecydowali, że skarbówka będzie ściągała zaległości od niepłacących. Radosław Dimitrow
18 kwietnia wchodzi w życie prawo, dzięki któremu egzekucję zaległych opłat gminy mogą przekazać do urzędów skarbowych.

Samorządowcy ze Strzelec Opolskich już podjęli decyzję, że to urząd skarbowy będzie pobierał należności za wywóz odpadów komunalnych od tych mieszkańców, którzy uporczywie się przed tym wzbraniają.

- Odsetek niepłacących wynosi u nas około 4-5 procent - mówi wiceburmistrz Józef Kampa. - Urząd skarbowy ma lepsze narzędzia do egzekwowania należności, stąd nasza decyzja.

Podobnego zdania jest m.in. wójt Lubrzy. Zaległości z tytułu opłat za odpady komunalne w tej gminie w ub.r. wyniosły 60 tys. zł.
Dotychczas to gminy i związki międzygminne odpowiedzialne za gospodarkę odpadami komunalnymi same musiały ściągać należności - wysyłały więc upomnienia i prowadziły egzekucje administracyjne. Teraz te, które będą chciały zostać przy tym systemie, muszą zawrzeć odpowiednie porozumienie z naczelnikiem urzędu skarbowego.

Nie wszyscy podjęli już decyzje w tej sprawie. Marek Leja, wójt podopolskiej Dąbrowy, ocenia, że system opłat, który wprowadzono w jego gminie, uzależniony od wielkości gospodarstwa i liczby jego mieszkańców, zdaje egzamin, a odsetek niepłacących w terminie jest na tyle niewielki - wynosi 2,5 proc. - że na razie gmina nie chce uciekać się do pomocy urzędu skarbowego.

- Za śmieci nie płacą ci, którzy zalegają nam też z podatkami - zauważa wójt Marek Leja.

Władze Olesna także jeszcze zastanawiają się, który wariant egzekucji długów wybrać. W tej gminie za śmieci nie płaci blisko 8 procent spośród tych, którzy złożyli deklaracje (złożono ich ok. 3600).

Natomiast 5 procent wynosi odsetek niepłacących za wywóz odpadów w 15 gminach południowo-wschodniej części regionu, należących do Związku Międzygminnego "Czysty Region".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska