Smovey rozruszał seniorów z Opola

Edyta Hanszke
Edyta Hanszke
Łucja Dubik odbiera od Martyny Kasper z PMWSZ w Opolu wyniki badań prowadzonych przez pracowników uczelni przed rozpoczęciem ćwiczeń i po 10 tygodniach udziału w nich. - Mam nadzieję na kontynuację tych zajęć - mówi pani Łucja.
Łucja Dubik odbiera od Martyny Kasper z PMWSZ w Opolu wyniki badań prowadzonych przez pracowników uczelni przed rozpoczęciem ćwiczeń i po 10 tygodniach udziału w nich. - Mam nadzieję na kontynuację tych zajęć - mówi pani Łucja. Fot. Edyta Hanszke
Uczestnicy badawczego projektu w PMWSZ w Opolu zgodnie podkreślali, że po ćwiczeniach czują się lepiej.

W ubiegłą środę w Państwowej Medycznej Wyższej Szkole Zawodowej w Opolu podsumowano półmetek badań prowadzonych z udziałem opolskich seniorów, u których zdiagnozowano schorzenia kręgosłupa.

Przez dziesięć tygodni (od października do grudnia) ćwiczyli oni regularnie, dwa razy w tygodniu, z przyrządami o nazwie Smovey. Zostały one opracowane przez Austriaków, a opolska uczelnia jako pierwsza podjęła się przebadania ich działania na osoby odczuwające bóle kręgosłupa.

Smovey to dwa eliptyczne pierścienie, w których mieszczą się metalowe kulki. Osoba ćwicząca, poruszając pierścienie trzymane w dłoniach, przenosi drgania z uderzających o siebie kulek na organizm, co ma wpływać na niego pozytywnie (pobudza krążenie, koordynuje pracę półkul mózgowych, aktywuje mięśnie).

- Po tygodniach regularnych ćwiczeń czujemy się dużo lepiej - deklarowały Jolanta Porczyńska, Danuta Skrzypczyk i Alicja Pużak. - Mamy nadzieję na kontynuację tych zajęć, bo już teraz po krótkiej przerwie odczuwamy ich brak - podkreślały.

W podobnym tonie wypowiadali się inni uczestnicy. Łucja Dubik i Stanisław Domański także potwierdzali, że odczuwają mniejsze dolegliwości ze strony kręgosłupa i liczą na możliwość dalszego korzystania z takich zajęć.

Smovey ma mieć pozytywny wpływ także na chorych na SM, depresję, czy Alzheimera

Każdy z ponad 60 uczestników zajęć otrzymał zestawienie swoich wyników badań (analizy składu ciała przeprowadzanego przy użyciu specjalistycznej wagi) wykonywanych przed rozpoczęciem ćwiczeń i po zakończeniu dziesięciotygodniowej serii.

Mgr Iwona Dobrowolska, która razem z mgr Martyną Kasper prowadziły zajęcia sportowe, podkreślała, że seniorzy świetnie sobie na nich radzili. - Przed rozpoczęciem projektu badawczego trenowaliśmy pilotażowo ze smovey’em ze studentkami i mieliśmy obawy, jak poradzą sobie z nim starsze osoby. Ku naszemu zaskoczeniu zajęcia z seniorami przedłużyliśmy nawet do godziny, zamiast zakładanych 45 minut - mówiła mgr Dobrowolska.

O tym, że opolscy i polscy seniorzy nie powinni mieć kompleksów mówił także prof. dr hab. Grzegorz Żurek, kierownik tego projektu badawczego. - Kiedy prezentowałem film z ćwiczeń innej grupy polskich seniorów w USA, to oglądający go nie mogli uwierzyć, że Polacy w tym wieku są tak sprawni - podkreślał.
Organizatorzy projektu zaprosili na kontynuację (kolejne 10 tygodni ćwiczeń) połowę dotychczasowych uczestników. Dobierają też kolejne osoby do próby. Zajęcia sportowe mają rozpocząć się w drugiej połowie lutego. Prof. Grzegorz Żurek mówił o pomysłach na rozszerzenie projektu, na przykład o ćwiczenia mentalne.

Mgr Iwona Dobrowolska zadeklarowała, że dla osób, które nie mogą już kontynuować ćwiczeń w ramach projektu przygotuje od wiosny alternatywne zajęcia sportowe.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska