Niezwykle ważne zwycięstwo koszykarzy Pogoni

Dwaj bardzo ważni dla Pogoni zawodnicy: Grzegorz Mordzak (z lewej) i Adrian Mroczek-Truskowski. Sławomir Jakubowski
Prudniczanie w zaległym meczu 1 ligi pokonali na wyjeździe po dramatycznym meczu Basket Poznań 65:62.

Po tej wygranej Pogoń z 7. miejsca w tabeli przesunęła się na 5. Po 22 kolejkach ma na koncie 36 punktów. Do końca fazy zasadniczej zostało jeszcze osiem kolejek, ale po wygranej z ósmym w tabeli zespołem z Poznania wydaje się, że prudniczanie już raczej niżej nie spadną w tabeli niż na 7. miejsce. Basket ma bowiem o trzy punkty mniej i gorszy bilans bezpośrednich spotkań. Zdobycie przez tę drużynę czterech punktów więcej w ośmiu meczach to byłaby duża sztuka.

Wygrana w środkowym meczu jest sporym osiągnięciem jeśli się weźmie pod uwagę, że ostatnie tygodnie nie były zbyt dobre dla Pogoni. Przegrała ona trzy mecze z rzędu i dopiero w 21. kolejce jej zawodnicy się przełamali pokonując AZS Kraków. Basket Poznań przystępował do gry z serią czterech zwycięstw z rzędu, a na "rozkładzie" miał należące do ścisłej czołówki ekipy Spójni Stargard i Sokoła Łańcut, a pokonał je na wyjeździe.

Początek spotkania należał do gospodarzy. Zaczęli od prowadzenia 5:0 i choć po chwili był remis 5:5, to kolejne minuty znów należały do zespołu ze stolicy Wielkopolski. Pierwszą kwartę wygrał on bardzo wysoko. Goście jednak nie spasowali i ruszyli do odrabiania strat. W 19. min wyszli na prowadzenie (32:31), a na przerwę schodzili mając trzy punkty przewagi (36:33). Na początku trzeciej kwarty ona jeszcze wzrosła do stanu 38:33, ale dziewięć kolejnych punktów uzyskali gracze Basketu. W 33. min miejscowi prowadzili już 55:47, ale od czego Pogoń ma w składzie doświadczonych zawodników. Dwa celne rzuty Adriana Mroczka-Truskowskiego za trzy punkty i dobra akcja Grzegorza Mordzaka sprawiły, że na świetlnej tablicy znów był remis (55:55). Większe doświadczenie prudniczan wzięło też górę w emocjonującej końcówce.

W najbliższą niedzielę w kolejnym meczu Pogoń zagra u siebie z ostatnią w tabeli Astorią Bydgoszcz. Początek spotkania w hali przy ul. Łuczniczej o godz. 17.30.

Basket Poznań - Pogoń Prudnik 62:65 (24:11, 9:25, 15:11, 14:18)
Basket: Wieloch 7 (1x3), Fiszer 10 (2x3), Bręk 12 (2x3), Struski 9 (1x3), Metelski 7 - Frąckowiak, Migała 4, Stankowski 2, Gruszczyński, Ryżek 3 (1x3), Smorawiński 6, Kurpisz 2. Trener Przemysław Szurek.
Pogoń: Mordzak 10, Prostak 13 (1x3), Mroczek-Truskowski 11 (3x3), Nowakowski 10, Nowerski 10 - Morawiec, Bogdanowicz 7 (1x3), Bartkowiak, Krawiec 4. Trener Tomasz Michalak.
Sędziowali: Dariusz Nejman (Włocławek), Jacek Dolski (Szczecin), Robert Klukowski (Gdańsk). Widzów 120.