Szachy. Medalowy dorobek juniorów opolskiego Rodła

Redakcja
Oskar Ogłaza i Martyna Starosta.
Oskar Ogłaza i Martyna Starosta. Archiwum klubowe
Po zdobyciu tytułu Drużynowych Mistrzów Polski Juniorów zawodnicy UKS Rodło Opole pojechali do Koszalina na Mistrzostwa Polski Juniorów w szachach szybkich i szachach błyskawicznych. Opolanie wywalczyli tam kolejne cztery krążki.

W szachach szybkich nasi zawodnicy zdobyli dwa srebrne medale: Jan Pułtorak w kategorii do 14 lat i Oskar Ogłaza do 12 lat. Ponadto 7. miejsce zajął Michał Wiśniewski, a dziesiąty był Olek Szmer, co w połączeniu z udanymi występami pozostałej szachistów Rodła pozwoliło na zajęcie 4. miejsca w punktacji klubowej.

Pułtorak w 11 pojedynkach odniósł 6 zwycięstw i zanotował 5 remisów. Z dorobkiem 8,5 pkt zajął 2. miejsce za Jakubem Kosakowskim (Skoczek Białystok), który zgromadził pół punktu więcej. Obaj spotkali się w siódmej rundzie i ich pojedynek zakończył się remisem.
Z kolei Ogłaza zanotował aż 8 zwycięstwa, dwie partie zremisował, ale w jednej doznał porażki.
W 3. rundzie przegrał z Danielem Trybusiem (Zefir Boguszowice) i to zaważyło na tym, że nie udało się stanąć na najwyższym stopniu podium. Mistrzem został Maciej Czopor (Polonia Wrocław), który zakończył mistrzostwa z dorobkiem 9,5 pkt.

W szachach błyskawicznych złoty medal w kategorii juniorek do 10 lat zdobyła Martyna Starosta, a drugie srebro w mistrzostwach, w grupie chłopców do lat 12, wywalczył Oskar Ogłaza. Z kolei Michał Wiśniewski był siódmy.

Starosta w 11 partiach zgromadziła 9,5 pkt (8 zwycięstw i 3 remisy), wyprzedzając Magdalenę Pawicką (Polonia Wrocław) i Ewę Barwińską (KTS Kalisz) - obie po 8,5 pkt.

W rywalizacji juniorów grano systemem szwajcarskim na dystansie 11 podwójnych rund (jedna runda kolorem białym, jedna czarnym). Ogłaza zdobył 16,5 pkt co dało mu 2. lokatę. Zwyciężył Jonasz Baum (Czternastka Warszawa), który zgromadził 18 pkt.

Za kilka dni w Pradze rozpoczną się Mistrzostwa Europy Juniorów, w których Polskę reprezentować medaliści z Rodła: Pułtorak, Ogłaza i Starosta.