Szermierka. W Opolu walczyli o Ryngraf Księcia

Uczestnicy zmagań walczyli z wielkim zaangażowaniem.
Uczestnicy zmagań walczyli z wielkim zaangażowaniem. Archiwum klubowe
Prawie 170 uczestników wzięło udział w zawodach w Opolu przeznaczonych dla najmłodszych adeptów fechtunku szpadą.

Zmagania w Centrum Wysta­wien­niczo-Kongresowym o „Złoty Ryngraf Księcia Kazimierza z okazji 800-lecia Opola” będące jednocześnie jubileuszem 15-lecia klubu Start Opole zgromadziły na starcie uczestników z całego kraju, a także z Czech, Białorusi i Ukrainy.

Jako pierwsi wystartowali najmłodsi (zuchy do lat 9). Wśród nich dwaj opolanie ze Startu. Bartosz Matyszok otarł się o podium zajmując 5. miejsce, a debiutujący w zawodach Błażej Olek­sie­wicz był 14.

Po nich wystartowali mło­dzicy (do 13 lat). Wśród dziewcząt 3. miejsce zajęła reprezentantka Startu Patrycja Pelon. W półfinale uległa ona późniejszej zwyciężczyni - Emilii Kor­kus (Muszkieter Gliwice) 8:12.

Wcześniej, w drugiej rundzie, odbył się najbardziej dramatyczny pojedynek turnieju, w którym wzięły udział dwie opolanki: Sonia Rup i Pelon. Minimalnie lepsza była ta druga. Dla Rup oznaczało to koniec rywalizacji. Szkoda, bo obie miały szansę na miejsce na podium. Miejsca innych poza Pe­lon zawodniczek Startu: 9. Oli­wia Jaworska; 11. Rup; 13. Zu­zanna Zarek; 24. Anna Nowak. Wśród chłopców w tej kategorii wiekowej opolanin Kacper Lubiewski zajął 26. miejsce.

Jako ostatni wystartowali zawodnicy do lat 11. Faworytem gospodarzy był Jeremi Sławek. Jednak w fazie grupowej lepiej wypadł Wojciech Maty­szok. W drugiej rundzie przegrał jednak z Szymonem Wal­ko­wiakiem (AZS Wrocław). Sławek walczył z większym szczę­ściem i dotarł aż do finału, w którym kolejny raz w tym roku skrzyżował klingi z Wal­kowiakiem. Zawodnik z Wrocławia tym razem był górą i zwyciężył 8:4. Sławek jako drugi z opolan stanął na podium jako wicemistrz swojej kategorii. Inni opolanie to poza Matyszo­kiem (13. miejsce) mniej doświadczeni lub debiutujący zawodnicy: Tymon Zarek (25. lokata), Stanisław Orski (28.), Jakub Kaleta (29.), Borys Biało­wąs i Tadeusz Leśniak (obaj 30. miejsce), Franciszek Czarkow­ski (34) i Adrian Klubkowski (36.).

Zwycięzcy otrzymali ryngrafy z odciskiem pieczęci księcia Kazimierza. Honorowy ryngraf otrzymał także założyciel i „ojciec” Startu Opole, niezwykle zasłużony trener Czesław Wojciechowski.