Koniec piłkarskich wakacji

Fot. Bartosz Siedlik/Fotorzepa
Przez ostatnie trzy sezony Wisła Kraków niepodzielnie panowała na polskich boiskach. Czy po odejściu jej najlepszego piłkarza - Macieja Żurawskiego - będzie równie groźna? Krakowscy kibice mają nadzieję, że po stracie partnera z ataku swego strzeleckiego instynktu nie straci Tomasz Frankowski.
Przez ostatnie trzy sezony Wisła Kraków niepodzielnie panowała na polskich boiskach. Czy po odejściu jej najlepszego piłkarza - Macieja Żurawskiego - będzie równie groźna? Krakowscy kibice mają nadzieję, że po stracie partnera z ataku swego strzeleckiego instynktu nie straci Tomasz Frankowski. Fot. Bartosz Siedlik/Fotorzepa
Niedzielnym meczem Arki Gdynia z Legią Warszawa rozpocznie się rywalizacja o tytuł mistrzów Polski. Kolejne spotkania rozegrane zostaną we wtorek i w środę. O mistrzostwo Polski walczyć będzie 16 drużyn, a tytułu broni Wisła Kraków.

Najlepszy polski zespół ostatnich lat do nowego sezonu przystąpi bez swojego czołowego zawodnika Macieja Żurawskiego, występującego już w Celticu Glasgow. Za to z nowym trenerem - byłym selekcjonerem polskiej reprezentacji Jerzym Engelem.

Po sezonie władze klubu z Reymonta zrezygnowały bowiem z usług Czecha Wernera Liczki, a zatrudniły byłego selekcjonera. To jednak nie jedyne zmiany personalne, które nastąpiły w "Białej Gwieździe". Obowiązki prezesa zarządu oraz wiceprezesa ds. sportowych przejął Zdzisław Kapka, który wrócił do klubu po półrocznej przerwie.
Wszystko po to, by Wisła wreszcie osiągnęła najważniejszy cel, czyli zakwalifikowała się do fazy grupowej Ligi Mistrzów. W tegorocznej edycji nasz mistrz włączy się do rozgrywek dopiero od trzeciej, ostatniej rundy kwalifikacyjnej. A w kraju tradycyjnie już wiślacy mierzą w dublet, czyli mistrzostwo i puchar.

Walkę o tytuł mistrza Polski zapowiadają także medaliści minionego sezonu - Groclin Dyskobolia Grodzisk Wlkp. i Legia Warszawa. Dla grodziskiej drużyny poprzedni sezon był najlepszym w historii - zdobyła wicemistrzostwo Polski i triumfowała w Pucharze Polski. W drużynie Duszana Radolsky'ego nie było kadrowej rewolucji, odeszli jedynie piłkarze drugiego planu.
Bez dwóch czołowych zawodników przystąpi do rundy jesiennej Legia Warszawa. Ze stołecznego klubu odeszli: najskuteczniejszy napastnik Marek Saganowski i bramkarz Artur Boruc. Przybyli natomiast utalentowani zawodnicy młodego pokolenia Marcin Klatt, Marcin Chmiest, Dawid Janczyk i Sebastian Szałachowski.
Wysokich aspiracji nie kryją także Amica Wronki, Wisła Płock i drugi z krakowskich klubów - Cracovia, która dobrym wynikiem chce uświetnić obchody swego 100-lecia.

Pierwsza liga rozpocznie rozgrywki z tercetem beniaminków. Korona Kielce jest absolutnym nowicjuszem. Arka Gdynia wraca do pierwszej ligi po 23 latach przerwy, zaś GKS Bełchatów musiał czekać sześć lat na występ w gronie najlepszych.
Jesienna runda zakończy się 26 listopada, ale jeszcze w grudniu zostaną rozegrane awansem dwie kolejki z rundy wiosennej. Wszystko przez FIFA, która ze względu na mistrzostwa świata w 2006 roku w Niemczech nakazała zakończyć wszystkie krajowe rozgrywki w Europie do 14 maja.
Z 16-zespołowej ekstraklasy spadać będą bezpośrednio dwa ostatnie zespoły. Do najwyższej klasy rozgrywkowej awansują dwie najlepsze drużyny II ligi, a 14. drużyna Idea Ekstraklasy rozegra mecze barażowe z trzecim zespołem II ligi.
W_rozgrywkach o Puchar Polski, po rocznej próbie, zrezygnowano z fazy grupowej i powrócono do tradycyjnego systemu pucharowego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska