CrossFit ćwiczy coraz więcej osób

  CrossFit ćwiczy coraz więcej osób

  Marcin Sagan

  Aktualizacja:

  Nowa Trybuna Opolska

  Tę dyscyplina ma dużo zwolenników w naszym regionie. W sobotę w Opolu odbędą się dla nich kolejne zawody, a wystartuje około 150 osób.
  Trening CrossFitu zwykle jest dość wyczerpujący.

  Trening CrossFitu zwykle jest dość wyczerpujący. ©Matcin Sagan

  CrossFit to program treningu siłowego i kondycyjnego. Podczas różnego rodzaju ćwiczeń z wykorzystaniem lin, gum, ciężarków i kilkunastu innych przedmiotów rozwija się siłę i masę mięśni.

  - Tu przychodzi skojarzenie z kulturystyką, ale ono jest błędne - mówi Grzegorz Maroński, trener z opolskiego klubu Red Wing. - W tych ćwiczeniach chodzi o sprawność fizyczną, a sylwetka jest niejako rzeczą wtórną. Przy tych ćwiczeniach chodzi o spalanie tkanki tłuszczowej. Trening interwałowy ją spala i zamienia na tkankę mięśniową. Zmniejszenie tkanki tłuszczowej wcale jednak nie oznacza spadku wagi. Ona z reguły nawet może być większa, ale nie ma co ukrywać, że osoba regularnie trenująca wygląda po prostu atrakcyjniej, a przede wszystkim poprawia swoją sprawność.

  Nic więc dziwnego, że w Polsce CrossFit cieszy się coraz większym powodzeniem.
  Można to też zaobserwować w Opolu. Ocenia się, że w stolicy naszego regionu w kilku klubach regularnie ćwiczy około 500 osób. Zdecydowana większość to amatorzy. To dla nich już po raz trzeci klub Red Wing przy ul. Drobiarskiej organizuje w sobotę zawody. Do startu zgłosiło się około 150 osób, a zmagania trwać będą od godz. 9.00 do 17.30.

  - Pomysł na CrossFit zrodził się u nas kilka lat temu - mówi Andrzej Faliński, prowadzący klub Red Wing wraz z synem Mateuszem. - Po 35 latach reaktywowaliśmy w Opolu boks, ale szukaliśmy też treningu uzupełniającego i takiego, w którym może uczestniczyć właściwie każdy niezależnie od wieku i płci. Tak w internecie znaleźliśmy CrossFit.

  Dziś ich klub (są w nim zajęcia z jeszcze kilku innych dyscyplin jak capoeira, Jiu-jitsu czy MMA) zatrudnia trzech trenerów mających najwyższe uprawnienia. Regularnie ćwiczy w nim około 130 osób. Red Wing jest jedynym klubem w Opolu mogącym legalnie używać zastrzeżonej nazwy CrossFit. Żeby to robić trzeba spełniać wiele określonych warunków: od liczby trenerów z uprawnieniami, po wielkość sali do ćwiczeń i zakup odpowiedniej licencji.

  - Nawet w treningu zawodowych sportowców można zaobserwować odchodzenie od siłowni na rzecz CrossFitu - dodaje trener Maroński.

  Czytaj także

   Komentarze

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Warto zobaczyć

   Mistrzowie Smaku | Głosowanie zakończone - zobacz zwycięzców!

   Mistrzowie Smaku | Głosowanie zakończone - zobacz zwycięzców!

   Bajkowy powrót do szkoły! Prenumerata cyfrowa z piórnikiem i biletami do kina

   Bajkowy powrót do szkoły! Prenumerata cyfrowa z piórnikiem i biletami do kina

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Przytulna sypialnia na poddaszu

   Przytulna sypialnia na poddaszu

   Gry On Line - Zagraj Reklama