70 lat świętuje Opolski Związek Piłki Nożnej (historia)

Marcin Sabat
Marcin Sabat
Na stadionie Odry Opole Wiesław Korek rywalizował z Kazimierzem Deyną.
Na stadionie Odry Opole Wiesław Korek rywalizował z Kazimierzem Deyną. Archiwum
Piłkarski związek w naszym regionie korzeniami sięga 1945 roku, ale początkowo opolską piłką zarządzał okręg Śląska Opolskiego z Zabrza. Dopiero w kolejnym roku powołano Opolski Związek Piłki Nożnej, a w 1950 roku jego siedzibę przeniesiono do Opola.

Przez 70 lat istnienia organizacja piłkarska na Opolszczyźnie systematycznie rozrastała się. Liczba drużyn uczestniczących w rozgrywkach przekroczyła 700, mamy ponad 300 trenerów i instruktorów, 350 arbitrów, blisko 4000 działaczy i ponad 25 tysięcy piłkarzy, co stawia województwo na pierwszym miejscu w Polsce w przeliczeniu na mieszkańców.

Opolska piłka świętowała w tym czasie zarówno wielkie sukcesy, jak i przeżywała porażki. Przez cały ten okres była jednak najpopularniejszą dyscypliną w regionie, a w niemal każdej miejscowości mamy klub piłkarski. Lata świetności co prawda mamy za sobą i kondycja futbolu nie jest najlepsza, ale możemy się pochwalić mniejszymi sukcesami, jak choćby awans MKS-u Kluczbork na zaplecze ekstraklasy, czy wywalczenie przez Ruch Zdzieszowice miejsca w 2 lidze.

70 lat to jednak przede wszystkim ludzie: działacze, społecznicy, szkoleniowcy i piłkarze. To oni napisali tę bogatą historię i to ich święto.

Wszystko zaczęło się już na przełomie XIX i XX wieku, a pierwszym na Śląsku Opolskim klubem sportowym był Sportverein 03 Ratibor, założony w Raciborzu, a wszystkie zespoły do I wojny światowej grały w rozgrywkach niemieckich. W kolejnych latach dynamiczniej zaczęły powstawać polskie kluby, ale dopiero w 1945 roku piłkarski ruch nabrał rozpędu.

Już w czerwcu założono jeden z pierwszych klubów na Opolszczyźnie- ZZK Leopolia Opole (dzisiejszy Kolejarz), w którym czołową sekcją była piłkarska, a niedługo potem powołano do życia Odrę Opole, Planię Racibórz, Milicyjny Klub Sportowy Opole (dziś Gwardia), Lwowiankę Opole, Pogoń Prudnik, Kresowiankę Kluczbork, Grom Nysa (dziś Polonia). Wraz z tym działaniem rozpoczął się proces odbudowy i kształtowania struktur piłkarskich. Pierwsze spotkanie Śląskiego Okręgowego Związku Piłki Nożnej odbyło się 15 marca w Katowicach.

W Zabrzu powołano natomiast podokręg, który niebawem dał początek OZPN Śląska Opolskiego. W październiku z istniejącego Śląskiego Związku Piłki Nożnej powstał jako czwarty podokręg opolski z siedzibą w Zabrzu. Jego pierwszym prezesem został Franciszek Jachieć. W sierpniu Podokręg w Zabrzu powołał swoją delegaturę w Prudniku.

Już w sierpniu 1946 roku Walny Zjazd PZPN podjął decyzję o przekształceniu podokręgu opolskiego w Okręgowy Związek Piłki Nożnej Śląska Opolskiego. Ukonstytuował się on 8 września, a siedzibą było Zabrze. Skupiał on kluby z terenów zajmowanych przed wojną przez Niemców, a początkowo akces do rozgrywek zgłosiło 30 klubów. Następnie powołano do życia w Opolu pierwszy podokręg Okręgowego Związku Piłki Nożnej w Zabrzu. Jego prezesem został Bogusław Glodt. Następnie delegaturę w Prudniku przekształcono w drugi podokręg Okręgowego Związku Piłki Nożnej w Zabrzu, którym kierował Zygmunt Sobolt. W 1947 roku odbył się pierwszy mecz reprezentacji Opolszczyzny, która w Bielsku-Białej pokonała tamtejszą reprezentację 2-1.

W maju 1951 roku siedzibę OZPN przeniesiono do Opola, a prezesem został Józef Moskal, ale niedługo potem OZPN zlikwidowano. Reaktywowano go w 1957 roku, a jego kolejnymi prezesami byli: Józef Moskal (1957-61), Cyryl Ratajczak (1961-63), Wiktor Żółkiewicz (1963-66), Benedykt Cader (1967-70), Cyryl Ratajczak (1971-75), Zygmunt Siedlecki (1976-80), Feliks Śmietański (1980-2002), Bruno Tomaszek (2002-2008), Marek Procyszyn (2008-2015). Obecnie na czele OZPN stoi Piotr Janczar.

W 1951 roku pierwszy opolski zespół – Odra Opole wywalczył awans na zaplecze ekstraklasy, w której znalazł się po raz pierwszy w 1952 roku po wygranych barażach z Włókniarzem Kraków. W sumie Odra Opole występowała w I lidze przez 22 sezony (grała także w europejskich pucharach), a drugim klubem, który w niej zagrał była Unia Racibórz (dwa sezony).

To jej piłkarze w 1954 roku wywalczyli dla Opolszczyzny pierwszy tytuł mistrza kraju juniorów, a sukces powtórzyli w 1956 roku. Na zapleczu ekstraklasy oprócz tych dwóch zespołu przez 70 lat zagrały jeszcze: Małapanew Ozimek, Metal Kluczbork, Chemik (Unia) Kędzierzyn-Koźle, Varta Start Namysłów i MKS Kluczbork. Nasi piłkarze odnosili sukcesy w lidze, Pucharze Polski, rozgrywkach reprezentacji młodzieżowych i na Spartakiadach.

W okresie 65 lat doczekaliśmy się 17 reprezentantów kraju: Henryk Szczepański, Konrad Kornek, Zbigniew Gut, Bogdan, Masztaler, Henryk Brejza, Roman Wójcicki, Norbert gajda, Engelbert Jarek, Józef Młynarczyk, Józef Adamiec, Bernard Blaut, Antoni Kot, Wojciech Tyc, Adam Ledwoń, Waldemar Sobota i Paweł Olkowski.

W roku jubileuszu na Opolszczyźnie jest około 900 drużyn, które występują w kilkudziesięciu 91 klasach rozgrywkowych od trampkarzy po seniorów od B klasy po 1 ligę. Członkami OZPN jest 400 klubów zrzeszających ponad 25000 piłkarzy. Ponad 500 osób zrzesza opolska organizacja sędziowska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska