Sportowiec Roku 2015. Piotr Kuleta najlepszym sportowcem Opolszczyzny

Bartłomiej Bonk, Piotr Kuleta i Edyta Marcinkiewicz (odbierała nagrodę w imieniu męża Radosława). Sławomir Jakubowski
W "Dom Expo" w Opolu trwa finałowa gala plebiscytu nto i Urzędu Marszałkowskiego "Sportowiec Roku 2015". Najlepszym zawodnikiem został kanadyjkarz AZS-u Politechnika Opole – Piotr Kuleta.

Wprawdzie w mijających 12 miesiącach nie mogliśmy narzekać na nadmiar krążków zdobywanych na imprezach rangi mistrzostw świata, czy Europy w najbardziej prestiżowych dyscyplinach, to jednak kilku naszych sportowców swymi sukcesami znakomicie doprawiło nam humory.
Za tym oczywiście poszły nominacje do tytuły „Sportowiec Roku Opolszczyzny”.

W tym roku nasi najlepsi sportowcy znów nieco rozchylili wachlarz wyboru. Poza „żelaznymi” sztangistami w gronie nominowanych znaleźli się bowiem zapaśnik, siatkarz oraz kajakarz. I właśnie ten ostatni wygrał nasz plebiscyt. Najlepszym sportowcem został Piotr Kuleta.

Kanadyjkarz AZS-u Politechnika to powiew świeżości nie tylko w plebiscycie, ale i w całym sportowym środowisku regionu. Utytułowany zawodnik od ponad roku reprezentuje Opolszczyznę i czyni to w najlepszym z możliwych stylu. Specjalizuje się on w konkurencji kanadyjek, a w dwójce z Marcinem Grzybowskim mocnym nurtem zmierzają już w kierunku Rio de Janeiro. Kuleta będzie bowiem w 2016 roku reprezentował nasze województwo podczas igrzysk olimpijskich w Brazylii. Kwalifikację wywalczył podczas mistrzostw świata w Mediolanie, gdzie wraz z Marcinem Grzybowskim zdobyli brązowy medal mistrzostw świata na olimpijskim dystansie 1000 metrów.

Kuleta to olimpijczyk z Londynu: w 2012 roku płynąc w jedynce zajął 9. miejsce. Teraz spróbuje swych sił w dwójce i nie jest bez szans na medal. Razem z Grzybowskim pływają dopiero rok i czynią stałe postępy. Na początku sezonu, na tegorocznych mistrzostwach Europy zajęli 5. miejsce, potem stanęli już na podium Pucharu Świata. Wreszcie zdobyli medal MŚ i olimpijski paszport.

Na drugim stopniu podium stanął sztangista Budowlanych Opole i triumfator z 2014 roku Bartłomiej Bonk, a na brąz przypadł tak jak na Igrzyskach Europejskich zapaśnikowi Radosławowi Marcinkiewiczowi (Orzeł Namysłów).

Nominowani byli także: Arkadiusz Michalski (podnoszenie ciężarów, Budowlani Opole) i Paweł Zatorski (siatkówka, Zaksa Kędzierzyn-Koźle).