Sprawdź, czy dom traci ciepło

Edyta Hanszke
Edyta Hanszke
Rozmowa z dr. inż. Norbertem Szmolke, audytorem energetycznym, o nowości na rynku, czyli certyfikatach energetycznych.

Dr inż. Norbert Szmolke pracuje na Wydziale Mechanicznym w Katedrze Inżynierii Środowiska na Politechnice Opolskiej. W minioną środę wygłosił wykład na temat audytów i certyfikatów energetycznych podczas seminarium organizowanego przez opolską firmę Atmoterm. Było to kolejne spotkanie w ramach projektu unijnego Opolskie EkoForum, realizowanego właśnie przez Atmoterm. Jego celem jest utworzenie sieci współpracy i wymiany informacji w dziedzinie ochrony środowiska między naukowcami a przedsiębiorcami regionu opolskiego.

- Czym zajmuje się audytor energetyczny?
- Audytor energetyczny, w dużym skrócie, zajmuje się sprawdzeniem możliwości zmniejszenia potrzeb energetycznych domów, mieszkań i innych obiektów budowlanych. Przygotowuje dokument - audyt energetyczny - w którym informuje o możliwościach zmniejszenia energochłonności budynku, a tym samym sposobach obniżenia kosztów ogrzewania mieszkań. Ponadto w ostatnim czasie uprawnieni audytorzy energetyczni wykonują świadectwa charakterystyki energetycznej budynków, tzw. certyfikaty energetyczne.

- To nowość na rynku. Czemu one służą?
- To dokument wymagany unijnym, ale też polskim prawem budowlanym, w którym można znaleźć wiele przydatnych informacji na temat potrzeb energetycznych obiektów. Z jednej strony zawiera informacje o wpływie naszego budynku na środowisko naturalne, z drugiej, pośrednio, mówi o kosztach, które musimy ponieść na roczne ogrzewanie domu, w którym mieszkamy.

- Czy jest obowiązek wykonywania certyfikatów i do kogo należy?
- Są przypadki, w których certyfikatach musi być wykonany. Na przykład, gdy zgłaszamy domek jednorodzinny do użytkowania, musimy dołączyć taki dokument. Lub jeśli właściciel mieszkania zamierza je wynająć, powinien udostępnić najemcy świadectwo charakterystyki energetycznej takiego lokalu.

- Jakie korzyści odnoszą właściciele budynków posiadający certyfikat energetyczny?
- Jeśli sprzedawca budynku wykaże, na podstawie posiadanego świadectwa charakterystyki energetycznej, że jego dom ma niski wskaźnik energii końcowej (czyli jest tani w utrzymaniu), to może uzyskać wyższą cenę za metr kwadratowy. Jednak trzeba zaznaczyć, że np. Amerykanie potrzebowali prawie 10 lat, by ten mechanizm zaczął działać. W Europie rozwijamy się pod tym względem.

- Jak długo ważne jest takie świadectwo?
- 10 lat. Jednak np. po gruntownej modernizacji energetycznej powinniśmy zlecić wykonanie nowego świadectwa.

- Jakimi dokumentami powinien wylegitymować się certyfikator energetyczny?
- Musi posiadać odpowiednie uprawnienia. Są to uprawnienia budowlane w specjalności architektonicznej, konstrukcyjno-budowlanej oraz instalacyjnej lub uprawnienia uzyskane w wyniku zdania egzaminu państwowego w Ministerstwie Infrastruktury. Do wykonywania świadectw energetycznych upoważnia również ukończenie dwusemestralnych studiów podyplomowych, których program został zatwierdzony przez Ministerstwo Infrastruktury oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. W Katedrze Inżynierii Środowiska Politechniki Opolskiej, w której jestem zatrudniony, są prowadzone takie studia.
Teoretycznie nie ma możliwości, by certyfikat energetyczny wykonywała osoba nieuprawniona. Lecz z drugiej strony jesteśmy narodem wybitnie pomysłowym, więc możemy trafić na "okazjonalny (tani) certyfikat", którego wartość merytoryczna będzie żadna.

- Ile kosztuje świadectwo charakterystyki energetycznej?
- Ceny certyfikatów energetycznych dość szybko osiągnęły wartości rynkowe. Zależą one od wielkości obiektu i jego dokumentacji budowlanej. Ustalane są indywidualnie dla każdego obiektu. Na Opolszczyźnie certyfikaty kosztują 450-700 zł za domek jednorodzinny, a od 2,50 zł za metr kwadratowy powierzchni ogrzewanej w dużych budynkach użyteczności publicznej. Są to ceny zdecydowanie niższe od średniej krajowej, ponieważ w naszym województwie działa stosunkowo liczna grupa uprawnionych osób i firm, które profesjonalnie wykonują świadectwa charakterystyki energetycznej budynków.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska