Stobrawski szlak kajakowy to będzie turystyczny hit

Archiwum prywatne
Roger Trela, który zajmuje się opracowaniem dokumentacji szlaku uważa, że spływ kajakowy po Stobrawie będzie dużą atrakcją turystyczną.
Roger Trela, który zajmuje się opracowaniem dokumentacji szlaku uważa, że spływ kajakowy po Stobrawie będzie dużą atrakcją turystyczną. Archiwum prywatne
Latem przyszłego roku będziemy mogli przepłynąć rzeką gminy Kluczbork, Wołczyn i Lasowice Wielkie. Właśnie trwa wytyczanie wodnego szlaku kajakowego

Szlak powstaje dzięki projektowi "Stobrawa - rzeka wiedzy", który realizuje stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania "Dolina Stobrawy". Zakłada on wytyczenie i przygotowanie szlaku czyli jego opisanie i oznakowanie, oraz kupno czterech kajaków.

- Szlak będzie mieć 60 km i zostanie podzielony na kilka krótszych odcinków, tak aby turysta mógł zdecydować czy wybiera krótszą czy dłuższą trasę - wyjaśnia Emilia Głowacka, koordynator projektu "Stobrawa - rzeka wiedzy". - Płynąc Stobrawą zwiedzimy gminy Kluczbork, Wołczyn i Lasowice Wielkie. Specjalne tablice będą informować o tym, jaką miejscowość mijamy i jakie są jej walory turystyczne.

Ponadto na brzegach Stobrawy będą także tablice informujące o projekcie i samej rzece. Każdy z kajakarzy-turystów będzie mógł wypożyczyć kajak, skorzystać z pomocy instruktora oraz dostać na czas wyprawy wodoszczelną mapę trasy.

- W planach mamy także stworzenie miejsc biwakowych - informuje Emilia Głowacka. - To będą wyznaczone zejścia przy rzece, gdzie bezie można odpocząć i zrobić np. piknik.

W ramach projektu powstanie też przewodnik turystyczny po dolinie Stobrawy. Mają go opracować uczniowie z gmin Kluczbork, Wołczyn i Lasowice Wielkie, którzy zostaną wyłonieni podczas specjalnych warsztatów.

Uroczyste otwarcie szlaku, na którego przygotowanie stowarzyszenie otrzymało z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich 40 tys. zł, planowane jest na noc Kupały, czyli 24 czerwca. A do końca października ma być gotowa dokumentacja trasy.

Przygotowuje ją specjalista Roger Trela, z zamiłowania kajakarz.

- Uważam, że będzie to atrakcyjna trasa, bo płynąc Stobrawą można natknąć się na wiele bardzo urokliwych i pięknych zakątków - mówi Roger Trela. Przyznaje też, że wielkim atutem tej rzeki są czyste wody. - Sam byłem tym zaskoczony - mówi. - Podczas wakacji płynąłem mazurską rzeką Krutynią, którą uważa się za jedną z najpiękniejszych rzek w Europie, a Stobrawa jest od niej czystsza.

W wielu miejscach nasza rzeka jest zarośnięta roślinnością wodną i kajakarzom amatorom trudno byłoby sobie na takich odcinkach poradzić, dlatego te odcinki trzeba oczyścić. Na trasie jest też sporo miejsc, w których powinny powstać tzw. "przenioski" czyli wytyczone miejsca do przeniesienia kajaka.

- Każdy kajakarz wie, że na rzece nie uniknie się sytuacji, kiedy trzeba wysiąść, bo inaczej nie pokona się np. niskiego mostku czy zwalonego drzewa - tłumaczy Roger Trela. - Trzeba tylko zadbać, aby były to miejsca bezpieczne. Jeśli te warunki zostaną spełnione, to ten szlak kajakowy przyciągnie z pewnością wielu ludzi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska