Budynek Studenckiego Centrum Kultury powstanie przy ul. Oleskiej na terenie kampusu Uniwersytetu Opolskiego, tuż przy wydziale chemii. Będzie dwupiętrowy.

Będzie dwupiętrowy, wyposażony w windę i dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Na parterze powstanie sala widowiskowo-koncertowa z ruchomą, składaną trybuną na 360 osób. Obok ma się znajdować pub w stylu angielskim, a na pierwszym piętrze między innymi sala konferencyjna.

Zobacz: Uniwersytet> Przetarg na SCK unieważniony

- W razie potrzeby można ją będzie podzielić na dwa mniejsze pomieszczenia - mówi Marcin Miga, rzecznik prasowy UO. - Na tym samym piętrze będą się znajdowały pracownie: muzyczna, plastyczna, modelarska i grafiki komputerowej oraz studio nagrań - dodaje.

SCK ma być miejscem prób zespołów oraz chóru akademickiego. Przeniesie się tam również samorząd studencki.

- Ale to nie oznacza, że budynek powstanie tylko na potrzeby środowiska akademickiego. Chcemy, żeby korzystali z niego wszyscy mieszkańcy województwa. To ma być miejsce, gdzie każdy utalentowany opolanin będzie mógł rozwijać swoje pasje - zaznacza Miga.

UO właśnie podpisała umowę z firmą, która SCK wybuduje

Ma ona doświadczenie we współpracy z uczelniami wyższymi. Obecnie buduje III Kampus Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie-Pychowicach.

Teren pod budowę w Opolu przejmie od uczelni w ciągu dwóch tygodni.

Zobacz: Kto zbuduje Studenckie Centrum Kultury?

- Już zajęliśmy się opracowaniem projektu technicznego. Uczelnia przekazała nam swoje oczekiwania jeśli chodzi o funkcjonalność obiektu. Teraz my musimy przygotować rozwiązania konstrukcyjne, które temu sprostają - mówi Janusz Dudek, kierownik opolskiego oddziału firmy Budostal-2 S.A. - Wszystkie pozwolenia budowlane oraz gotowy projekt powinniśmy mieć gotowy za sześć miesięcy. Wtedy też na kampus wjedzie ciężki sprzęt - dodaje.

Koszt inwestycji to ponad 10 mln zł, z czego 9,6 mln zł pochodzi z Regionalnego Programu Operacyjnego. Prace zakończą się wiosną 2011.