Powiat zastanawia się nad przejęciem lokalnych przewozów autobusowych.

Zarząd powiatu głubczyckiego wysłał już pismo do Urzędu Marszałkowskiego z informacją, że jest zainteresowany przejęciem miejscowego PKS-u.

Zobacz: Opolszczyzna. Ministerstwo Skarbu chce przekazać samorządowi województwa pięć opolskich PKS-ów

- Chcemy jednak dowiedzieć się najpierw w jakiej kondycji jest firma, na jakich zasadach odbędzie się przejęcie i jakie będą koszty jej prowadzenia - wyjaśnia Józef Kozina, starosta głubczycki. - Na początek grudnia mamy umówione spotkanie z marszałkiem Andrzejem Kasiurą i będziemy rozmawiali o szczegółach.

Powstaje jednak pytanie czy powiat powinien prowadzić przewozy autobusowe

- Robimy to z wyższej konieczności - mówi Józef Kozina. - Nie możemy dopuścić do tego, by mieszkańcy powiatu zostali bez możliwości dojazdów do szkół i pracy. Musimy wziąć pod uwagę również to, że jesteśmy jedynym powiatem na Opolszczyźnie bez połączeń kolejowych.

Zobacz: Strzelce Opolskie. Gmina ma przejąć miejscowy PKS

Przypomnijmy: ministerstwo skarbu, które jest właścicielem głubczyckiego PKS-u, chce przekazać przedsiębiorstwo Urzędowi Marszałkowskiemu. Państwo, dla którego taka firma jest kulą u nogi, chce się jej jak najszybciej pozbyć.

Samorząd województwa chce natomiast przewozy autobusowe przekazać niżej - gminom i powiatom. Zgodziły się na to już m.in. gmina Strzelce Op. i powiat kluczborski. Te PKS-y, które nie zostaną przejęte przez samorządy, zostaną sprywatyzowane.