Z okazji swojego święta, niepełnosprawni mieli okazję dowiedzieć się, co i jak zrobić, by życie stało się lżejsze.

Zokazji obchodzonego 3 grudnia Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych opolski oddział ZUS zorganizował trzecią edycję Dnia Otwartego dla Osób Niepełnosprawnych.

Zobacz: Opole. OFOS pomaga niepełnosprawnym w znalezienie pracy

- Od wielu lat noszę okulary o dość dużej mocy, ale pracuję w firmie handlowej i nigdy nie myślałem o żadnej rencie - opowiada Andrzej Kirak z Kędzierzyna-Koźla.

- Ostatnio, niestety, mój stan zdrowia się pogorszył, widzę słabiej, a okulista mówi że operacja może pomóc, lecz gwarancji nie ma. Dlatego przyjechałem na dzień otwarty i dowiedziałem się, jakie mam szanse na rehabilitację oraz czy mogę ubiegać się w razie potrzeby o rentę. Powiedzieli, że tak.

Organizacja Dnia Otwartego dla Osób Niepełnosprawnych miała na celu stworzenie im możliwości kompleksowego uzyskania informacji, np. takich jak te poszukiwane przez Andrzeja Kiraka. Była to także okazja do wyjaśnienia wątpliwości i odpowiedzi na pytania dotyczące zatrudniania osób niepełnosprawnych.

- Zainteresowani mogli skorzystać z porad specjalistów ZUS oraz ekspertów z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności, Narodowego Funduszu Zdrowia i Opolskiego Forum Organizacji Socjalnych - wylicza Agnieszka Granatowska, rzecznik opolskiego oddziału ZUS.

Zorganizowano także forum ekspertów, na które zaproszono specjalistę z PFRON. Odpowiadał on na pytania dotyczące aktywizacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych.

Zobacz: Lodołamacze 2009. Opolanie w ścisłej czołówce

Najczęstsze pytania dotyczyły szans na dofinansowanie do turnusów rehabilitacyjnych oraz o możliwości podjęcia pracy. Osoby niepełnosprawne były również zainteresowane tematami związanymi ze wsparciem finansowym, jakie można pozyskać od PFRON.

Przedstawiciel Powiatowego Zespołu d/s Orzekania o Niepełnosprawności udzielił informacji dotyczących wydawania i rozpatrywania wniosków w sprawie orzekania o stopniu niepełnosprawności. Najczęściej pytano o to, do czego uprawnia legitymowanie się orzeczeniem o niepełnosprawności.

- To wiedza, która najbardziej mnie zainteresowała, bo niedługo być może stane przed taką komisją - mówi niedowidzący Andrzej Kirak.

Pytania do przybyłego na dzień otwarty fachowca z Narodowego Funduszu Zdrowia najczęściej dotyczyły rehabilitacji osób niepełnosprawnych.

- Nasi goście pytali, gdzie można uzyskać świadczenia rehabilitacyjne i z jakiego rodzaju zabiegów można korzystać w ramach finansowanych przez NFZ - opowiada Agnieszka Granatowska. - Zainteresowaniem również cieszyły się zagadnienia związane z rehabilitacją przeprowadzaną w warunkach domowych.

Przedstawiciele Opolskiego Forum Organizacji Socjalnych wyjaśnili na czym polega praca z osobą niepełnosprawną oraz jak wygląda wspomaganie pracodawcy, który zatrudnia takie osoby.

- Spotkanie z tak wieloma ekspertami, którzy pracują z osobami niepełnosprawnymi przybliżyło mi bardzo dużo istotnych kwestii, o których wcześniej nie wiedziałam - mówi pani Maria z Opola. - Teraz wiem, gdzie szukać pomocy, a ponieważ w rodzinie mam osobę niepełnosprawną, ta wiedza bardzo mi się przyda. Najcenniejsze jest to, że nawiązałam kontakt z trenerem pracy - dodaje Pani Maria.

Osoby niepełnosprawne, które odwiedziły opolski ZUS otrzymały materiały informacyjne, które zawierały szczegółowe wyjaśnienia dotyczące zasad przyznawania świadczeń rentowych, warunków jakie należy spełnić ubiegając się o świadczenie oraz wykaz niezbędnych dokumentów, które są wymagane przy składaniu wniosku o rentę. W materiałach znalazły się też informacje wyjaśniające zagadnienia związane z orzekaniem o niezdolności do pracy.