W regionach gdzie do tej pory najtrudniej było o pracę - a mieszkańcy nadal są jej najmniej pewni - są też najsilniejsze naciski i oczekiwania co do podwyżek płac. Najwięcej miejsc pracy wkrótce powstanie wcale nie w Wielkopolsce czy na Mazowszu, ale w województwach: śląskim i małopolskim. Malejące bezrobocie zmienia więc też dotychczasowy obraz rynku pracy. Pora więc zmienić obowiązujące do tej pory oceny, bo stają się one nie mającymi pokrycia w rzeczywistości stereotypami.

Wraz z dobrą koniunkturą na rynku pracy zmieniają się też realia w poszczególnych regionach kraju. Najmniej pewni o swoją pracę nadal są mieszkańcy wschodniej części Polski, ale jednocześnie ponad 55 proc. spodziewa się tam podniesienia poziomu wynagrodzenia – to wynik lepszy niż w centrum kraju. Najwięcej rekrutacji zapowiadają przedsiębiorcy w Małopolsce oraz na Śląsku i w tych województwach co ósma firma planuje podwyżki.

Największe trudności z pozyskaniem pracowników występują na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie, do czego przyznaje się ponad 70 proc. pracodawców. Pokazują to dane z „Regionalnego Barometru Rynku Pracy” przygotowanego przez Work Service.

Bezrobocie w skali całego kraju utrzymuje się na rekordowo niskich wskazaniach, choć nadal są miejsca w kraju, gdzie jest dwucyfrowe. Obecnie już w tylko w 2 z 16 województw mamy do czynienia z taką sytuacją (w warmińsko-mazurskim 12 proc. i w kujawsko-pomorskim 10,4 proc.).

Co ciekawe w ostatnich miesiącach najbardziej poprawia się sytuacja we wschodnich województwach, gdzie stopa bezrobocia wyraźnie spada

.

Z najnowszych badań Work Service wynika, że obecnie najpewniej na rynku pracy czują się mieszkańcy południowo-zachodniej Polski – tam tylko 6 proc. boi się utraty pracy. Nadal najbardziej utraty miejsca zatrudniania obawiają się mieszkańcy wschodniej części kraju – 15,6 proc. czyli niewiele więcej niż w centrum, gdzie odsetek wynosi 14,2 proc.

Podział na Polskę A i B coraz bardziej się zaciera. Gdybyśmy popatrzyli tylko na obawy o zatrudnienie to nadal regiony wschodnie odstają od reszty kraju. Jednak gdy przeanalizujemy już presję płacową to okazuje się, że we wschodniej części kraju jest naprawdę wysoka, bo aż 55,2 proc. oczekuje tam w najbliższym czasie podwyżki. Wyższy wynik jest tylko w trzech województwach – zachodniopomorskim, lubuskim i wielkopolskim.

Równocześnie ponad połowa osób we wschodniej Polsce uważa, że nową pracę znajdzie w miesiąc i jest to wynik znacznie lepszy niż w zachodniej części kraju.

- To pokazuje, że poprawa koniunktury na rynku pracy zaczyna rozlewać się na coraz większe obszary kraju, a dotychczasowe różnice regionalne stają się coraz mniejsze i nie są już tak jednoznaczne, jak jeszcze 2-3 lata temu – komentuje Maciej Witucki, Prezes Zarządu Work Service S.A.

Najwięcej miejsc pracy w najbliższych miesiącach będzie powstawało w Polsce południowej.

W województwach małopolskim i śląskim przeszło połowa firm planuje rekrutacje.

To co dodatkowo może cieszyć kandydatów, to fakt, że w tym regionie 13 proc. pracodawców planuje wzrosty wynagrodzeń. Co ciekawe na mapie Polski coraz wyraźniej widać regiony, w których notowane są wzmożone problemy rekrutacyjne. Niemal ? przedsiębiorców z południowo-zachodniej części kraju nie może znaleźć odpowiednich kandydatów do pracy, co powoduje, że w tym regionie obecni pracownicy czują się najbardziej spokojni o swoje zatrudnienie.

- Rosnące wyzwania rekrutacyjne po stronie pracodawców zaczynają przekładać się na większą skłonność do podwyżek. Z taką sytuacją mamy do czynienia, gdy spojrzymy na dwie przeciwległe części Polski – północ i południe. W tych regionach ponad połowa firm miała w ostatnim czasie problemy ze znalezieniem kandydatów i tam przedsiębiorcy najczęściej deklarują podniesienie poziomów wynagrodzeń, odpowiednio 17 proc. i 13 proc. badanych. Oznacza to, że firmy rywalizując na coraz trudniejszym rynku o kandydatów zaczynają sięgać do własnych kieszeni, aby oferować wyższe stawki – dodaje Andrzej Kubisiak, Dyrektor Zespołu Analiz w Work Service S.A.

Dane prezentowane w ramach „Barometru Rynku Pracy VIII” zostały przygotowane i opracowane na zlecenie Work Service S.A. przez instytut Kantar Millward Brown S.A.

Może zaciekawią Cię te artykuły? Kliknij

Już zapadła decyzja. Minimalne wynagrodzenie za pracę i minimalna stawka godzinowa rosną od nowego roku. Sprawdź szczegóły

Płacenie bezgotówkowo oszczędza czas i poprawia bezpieczeństwo. Teraz przez najbliższe tygodnie dla płacących w ten sposób są specjalne promocje

Dziesięć lat temu mieszkania drożały w oczach. Ci którzy je kupili mocno przepłacili i wartość ich nieruchomości jest o dużo niższa. Czy podobnie będzie teraz?