Nie zamierzamy oszczędzać na świętach i wydamy na nie więcej niż przed rokiem. A w sklepach już widać zakupową gorączkę.

Ponad połowa polskich rodzin deklaruje, że na przedświąteczne zakupy wyda średnio 1500 zł, z czego blisko połowę na prezenty. Takie wyniki przynoszą najnowsze badania firmy Deloitte.

Zobacz: Opolszczyzna. Zaczęła się sprzedaż bożonarodzeniowych artykułów

Okazuje się, że wraz z naszymi wschodnimi sąsiadami jesteśmy wyjątkiem na mapie Europy. Zachód oszczędza, a Polacy wydadzą na święta o 1,6 proc. więcej niż rok temu.

Średnio ponad 500 zł przeznaczymy na żywność. Niemal drugie tyle na przygotowanie domu oraz spotkania z rodziną i znajomymi. Sporą część wydatków pochłonie alkohol.

Nie planujemy wydadków

Badania pokazują, że co trzeci Polak nie planuje dokładnie budżetu, a zakupy robi spontanicznie. Wykorzystują to handlowcy, którzy już szykują się do świątecznego boomu.

Co chcielibyśmy zobaczyć pod choinką?

Z badań wynika, że blisko połowa z nas czeka na kosmetyki. Na kolejnych pozycjach są książki, odzież, biżuteria i gotówka.

Zobacz: Jeśli zakupy, to tylko w środę

Co trzeci Polak korzysta ze sklepów internetowych. – W listopadzie liczba takich zakupów wzrosła o 60 proc. w porównaniu do ub. roku. Średnia wartość zamówienia to 120 zł – mówi Monika Marianowicz, rzecznik sieci Empik.

Paweł Majtkowski, analityk firmy doradczej Finamo:

Nie oszczędzamy na świętach, bo większość Polaków nie odczuła kryzysu na własnej skórze. Jeśli nie jesteśmy zagrożeni bezrobociem, to kryzys znamy tylko z telewizji. Poza tym w ostatnich latach szybko się bogaciliśmy. Mamy sporo do nadrobienia względem bogatszych społeczeństw. Święta do doskonała okazja, żeby te braki zniwelować.