Fundacja Nutricia wsparła utworzenie kierunku lekarskiego na Uniwersytecie Opolskim, przekazując na ten cel 100 tysięcy złotych. Władze firmy podpisały także umowę o współpracy z uczelnią. Uniwersytet Opolski zgromadził już 1,2 mln zł od samorządów i opolskiego biznesu.

- Fundacja Nutricia od 20 lat kieruje się misją ochrony, promocji i zapewnienia zdrowia poprzez żywienie. Wsparcie uruchomienia kierunku lekarskiego na Uniwersytecie Opolskim jest przykładem naszej działalności na rzecz szoroko pojętego zdrowia przyszłych pokoleń - powiedziała Małgorzata Chmielecka, kierownik Fundacji Nutricia.

- Czujemy się członkiem opolskiej społeczności i jako firma odpowiedzialna społecznie chcemy wspierać działania w tej społeczności realizowane - podkreślił Andrzej Drosik, dyrektor przemysłowy na Europę Centralną.

- To kolejny przykład włączania się środowiska gospodarczego w utworzenie kierunku lekarskiego. Z każdego takiego gestu bardzo się cieszymy- powiedział prof. Marek Masnyk, rektor Uniwersytetu Opolskiego.

Na placu budowy Collegium Medicum trwają intensywne prace. Wykopano wielką dziurę pod fundamenty. Niebawem zaczną rosnąć mury.

Pierwszy etap budowy ma być zakończony na przełomie lipca i sierpnia. Pochłonie on 18 mln zł, z czego 15 mln dało na ten rok Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Uniwersytet musi mieć na pierwszy etap utworzenia kierunku lekarskiego 3 mln zł.

Na prośbę uczelni o wsparcie tych działań odpowiada coraz więcej opolskich samorządów i przedsiębiorstw. Zgromadzono już 1,2 mln zł. W przyszłym tygodniu uczelnia spodziewa się kolejnego wpływu w wysokości ok. 400 tys. zł.

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego zadeklarowało sfinansować 3-letni projekt tworzenia kierunku lekarskiego kwotą 32 mln zł. Całość kosztować będzie blisko 42 mln zł.

Pierwsi studenci kierunku lekarskiego rozpoczną naukę w październiku.