Duński inwestor rozpoczął wyposażanie zakładu w Opolu, w którym jesienią ma ruszyć produkcja bloczków oraz płyt silikatowych. Wartość całej inwestycji oszacowana jest na 42 miliony złotych.

Fabryka powstała na trzyhektarowej działce przy ul. Północnej, na terenie strefy ekonomicznej. Hala ma około 6 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni.

Skamol to producent systemów ociepleń i termoizolacji dla przemysłu i budownictwa. W stolicy regionu powstawać będą płyty silikatowe stosowane w budownictwie, m.in. do obkładania starych murów, na których pojawił się grzyb, stosowane są też jako materiał izolacyjny.

Roczna wielkość produkcji wyniesie początkowo 20 tys. m kw., ale potem będzie zwiększona, a produkty z Opola trafią na rynek europejski. Sam zakład ruszy jesienią i będzie się wyróżniać w strefie. Nie tyle wyglądem, ale głównie zastosowaniem wielu proekologicznych rozwiązań.

W Danii na te kwestie kładzie się nacisk jeszcze mocniej niż w Polsce, a inwestor chce np., aby ciepło, które powstanie w czasie produkcji, było ponownie wykorzystane.

Powstająca inwestycja dla Skamol jest piątym zakładem produkcyjnym firmy – inwestor posiada trzy fabryki w Danii i jedną w Rosji. Wybór Opola podyktowany był zasobnością surowców w regionie, a także potencjałem naukowym i dostępnością absolwentów wyższych uczelni, zwłaszcza Politechniki Opolskiej.

- Opole jest też bardzo dobrze skomunikowane z innymi regionami w Polsce - podkreśla Marek Foryński, dyrektor zarządzający w Panattoni Europe, która budowała halę.

Docelowo w fabryce firmy Skamol będą pracować 24 osoby. Poszukiwani są m.in. operatorzy, technicy utrzymania ruchu, programiści.

Zobacz: Nowy biurowiec powstaje w Opolu