Opolska fundacja rozpoczęła budowę Regionalnego Centrum Biznesu w Opolu. Jego rolą będzie wspieranie mikro, małych i średnich przedsiębiorstw.

Regionalne Centrum Biznesu powstaje przy ulicyWrocławskiej w Opolu na przeciwko CH Karolinka. Inwestorem jest Fundacja Rozwoju Śląska oraz Wspierania Inicjatyw Lokalnych, która uzyskała na ten cel unijne dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego.

W trzykondygnacyjnym budynku liczącym 1200 m. kw., w tym ok. 800 m kw. powierzchni biurowej, znajdzie się dwadzieścia pomieszczeń, które inwestor wynajmie firmom doradczym, np. z zakresu prawa, szkoleń, księgowości, czy pożyczek.

Tych ostatnich udziela właśnie opolska fundacja. - Dzięki temu i osoby rozpoczynające biznes i działające już firmy uzyskają pod jednym adresem kompleksową usługę - wyjaśnia Arnold Czech, prezes FRŚoWIL. - Wszyscy narzekamy na brak czasu, a przedsiębiorcy szczególnie.Wychodzimy im naprzeciw, oferując szeroką pomoc w jednym miejscu. Dotychczas nie było takiej instytucji w regionie.

Prezes Czech zapowiada, że fundacja tak dobierze najemców, żeby zapewnić wysoką jakość usług.

Budynek, który stawia strzelecka firma Adamietz, ma być gotowy w kwietniu 2015 roku, a w czerwcu ma zostać uruchomiony. Inwestycja zamknie się w 5 mln zł, a 40 proc. stanowić będzie dofinansowanie unijne.

- To czwarta nasza realizacja w tej okolicy - mówił Szczepan Kusibab, dyrektor firmy Adamietz. - W odróżnieniu od typowych hal produkcyjnych, które wykonujemy, obecny obiekt dla fundacji jest przykładem projektu, w którym estetyka i elegancja jest najistotniejsza.

Marszałek Andrzej Buła podsumował, że w sumie w regionie dzięki dotacjom unijnym z RPO powstanie 25 instytucji otoczenia biznesu.

Do urny z aktem erekcyjnym Ryszard Galla, przewodniczącym rady fundacji włożył m.in. monetę euro. - Kto ją wyjmie po latach to się zdziwi, że już u nas wtedy euro było - żartował poseł.