Opolski ZUS organizuje "Tydzień Przedsiębiorcy" między 11 a 15 września. Na firmy i przedsiębiorców z regionu czekają bezpłatne szkolenia i seminaria.

- W ramach szkolenia "e-Składka" - nowy wymiar rozliczeń, nasi eksperci wytłumaczą co zmieni się w opłacaniu składek już od stycznia. Zmiany będą spore, bo każdy płatnik będzie mieć od nowego roku indywidualny numer rachunku składkowego. Pracownicy ZUS wyjaśnią, jak to wpłynie na comiesięczne rozliczenia z Zakładem – poleca Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy.

W ramach szkolenia "ABC przedsiębiorcy" ZUS wskaże, jak radzić sobie z zadłużeniem oraz jak bezpiecznie upoważnić osobę spoza firmy (np. z biura rachunkowego) do kontaktu z ZUS w imieniu przedsiębiorcy. Będzie można dowiedzieć się też, o co chodzi w najpopularniejszych oszustwach ubezpieczeniowych: fikcyjnych umowach o pracę, pozornym przenoszeniu firmy za granicę, zaniżaniu składki wypadkowej czy źle rozumianym outsourcingu pracowniczym.

- Od lipca przyszłego roku elektroniczne zwolnienia lekarskie staną się standardem. Dlatego przygotowaliśmy szkolenie z zakresu obsługi e-ZLA w firmie. Mamy też coś dla pracodawców, którzy sami wypłacają zasiłki chorobowe i macierzyńskie. Wyjaśnimy, jak ustalać prawo do zasiłków i ich wysokość oraz jak je rozliczać w dokumentach dla ZUS – podkreśla Radosław Siczewski, naczelnik w opolskim oddziale ZUS.

Przedsiębiorcom wysyłającym pracowników za granicę - w ramach szkolenia "Delegowanie pracowników w świetle przepisów prawa unijnego" - przybliżona zostanie kwestia wydawania zaświadczeń A1 oraz zasad wysyłania za granicę pracowników do krajów Unii Europejskiej. Ten temat powinien zainteresować firmy z województwa, bo opolski oddział ZUS jest w krajowej czołówce wydawania zaświadczeń dla migrujących pracowników.

W harmonogramie "Tygodnia Przedsiębiorcy" uwzględniono też coś specjalnego dla osób, które dopiero wchodzą na ścieżkę własnego biznesu. Szkolenie „Pakiet nowego przedsiębiorcy” pozwoli dowiedzieć się od podstaw, jak opłacać i rozliczać składki. Będzie mowa o nowych rozwiązaniach: e-Składce i e-ZLA.

Szczegółowy harmonogram szkoleń opolskiego "Tygodnia Przedsiębiorcy" znajduje się na stronie www.zus.pl, w zakładce "Tydzień Przedsiębiorcy" - Seminaria/Harmonogramy. Zapisy na seminaria i szkolenia pod nr tel.: 77 45 11 718; e-mail: szkolenie.opole@zus.pl