Złote Spinki 2016. Nauka i kultura [nominacje]

Redakcja NTO
Andrzej Mikosza - aktor Opolskiego Teatru Lalki i Aktora.
Andrzej Mikosza - aktor Opolskiego Teatru Lalki i Aktora. Fot. teatrlalki.opole.pl [O]
Wybitny badacz flory śląskiej, znakomity i kochany przez widzów aktor i wreszcie „człowiek orkiestra” - to kandydaci do nagrody nto, Złotej Spinki w kategorii nauka i kultura.

Dr hab. Arkadiusz Nowak, prof. UO, to znany badacz flory na Śląsku i w środkowej Azji z Uniwersytetu Opolskiego. Ze swoim zespołem badawczym doprowadził do powstania Stobrawskiego Parku Krajobrazowego. Przebudował system rezerwatowej ochrony przyrody na Opolszczyźnie, doprowadzając do utworzenia 14 nowych rezerwatów. Jest też twórcą stosowanej przez przyrodników w wielu krajach metody analizy wartości konserwatorskiej przyrody. Przewodził ekipie, która przekonała władze różnych resortów do ratowania Pomologii i stworzenia tam międzynarodowego centrum badań na potrzeby przemysłu rolno-spożywczego. Jest współtwórcą „Opolskiej czerwonej księgi roślin”. Ostatnio w międzynarodowym gronie biologów zajął się badaniami odmian ryżu pod kątem walki z głodem.

Andrzej Mikosza z Opolskim Teatrem Lalki i Aktora związany jest od 1982 roku, ale powiedzieć o nim: aktor teatru lalek - to mało. To artysta wybitny, nagradzany i kochany przez widzów. Lista jego sukcesów jest długa. Ostatnio otrzymał nagrodę za najlepszą rolę męską na XII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Lalek „Katowice - Dzieciom” za rolę w „Szpaku Fryderyku” i Złotą Maskę za rolę Staruszka w „Bajce o szczęściu”. Ale Mikosza to nie tylko artysta, ale i dobry człowiek - oddany, zawsze pomocny, przyjacielski. Kto chociaż raz miał okazję z nim współpracować, wie, jak wiele ciepła i zaangażowania oddaje każdej sprawie, jak wspaniale dzieli się swoją mądrością, doświadczeniem, jaką energią tryska - choć jest najstarszym aktorem w zespole.

Przemysław Ślusarczyk to kompozytor, dyrygent, menedżer, ale najkrócej można go określić: człowiek orkiestra. Jest organizatorem wielu akcji z orkiestrą w tytule, m.in. „Kolej na orkiestrę” czy „Z orkiestrą po Odrze”. Ćwierćwiecze pracy kompozytorskiej obchodził trzy lata temu, ma też za sobą dwie dekady na scenie w roli dyrygenta zespołów chóralnych, wokalnych, wokalno-instrumentalnych, orkiestr dętych i symfonicznych. Od 15 lat prowadzi Orkiestrę Dętą Zespołu Szkół Elektrycznych w Opolu. Założył też i od 10 lat szefuje Orkiestrze Dętej Politechniki Opolskiej, a od 5 lat - grupie Opole Politechnic Band.

Był kierownikiem artystycznym zespołu Przysieczanki i współpracował z zespołem Schlesierklang, kierował też zespołem Małe Ligockie Wrzosy. Był współtwórcą i kierownikiem artystycznym (wspólnie z żoną) Festiwalu Folkloru i Sztuki Ludowej „Jesień z folklorem”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska